Engineers

As of May 27th, 2019, 93,345 people and organizations from at least 170 countries have signed this Appeal.

Below is a partial list of engineers who have signed.



ARGENTINA

bruno capalbo, bachelor of science, industrial, buenos aires, caba

ANA MARIA FILOGRASSO, INGENIERA, CIVIL, VIEDMA, RIO NEGRO

Fernando Navarro, Software Engineer, UTN National Technological University, Córdoba

Gustavo Schlaien, Software Engineer, Rosario, Santa Fe


AUSTRALIA

Joel Atkins, Brisbane, Queensland

Dean Bannear, Electrical Engineer, Electrical Contractor, Electrical Worker, Intellaconnect, Perth, WA

Michael Batten, Mining Engineer, Oakdale, NSW

Torsten Bazoche, BE, BSc, MESc, Chartered Professional Engineer, Victor Harbor, SA

Richard Botto, Electronic Engineer, Melbourne, VIC

Rebecca Buhagiar, BE/BBus, Civil and environmental, Sudney, Nsw

Chris cha, geebung, Queensland

Jim Collins, engineering, retired, Winnaleah, Tasmania

Coug Craigpie, Retired Engineer, Manjimup, WA

Richard Cullen, BSc (Physics) University of Birmingham, PhD (Electrical Engineering) Imperial College London, IT professional, Melbourne, VIC

Jonathon Davidson, Dip IT, Grad Cert IT, Software, Software Engineer, Wyong, NSW

Tim De Beaux, AWAIT Civil Engineering, Success, WA

Adrian De Santis, Electrical Engineer, Melbourne, VIC

Maria De Vivo, Graduate Diploma in Information Technology, Computer Science Engineer, Brisbane, QLD

Steven and Kimberlee Eccles, Mechanical Engineering, Electrona, TAS

Garry Eldridge, Dip. Ed. Grad Dip App Sc (IT), IT Engineer Project Manager, Canberra

Stephen Fallon, Diploma of Telecommunications Engineering, Sydney, NSW

Frank Gardner, Engineer, Gold Coast, QLD

Steven Gillott, Electrical, Mount Archer, Queensland

Adam Girouard, Mechanical Engineering Degree, Yoga Teacher, Perth, WA

Gareth Goldswain, Electronics, Director and Head of System Development, Institute of Mine Seismology, DYNNYRNE, Tasmania

Robert Harvey, Bachelor of Electrical Engineering, Retire, Sydney, NSW

Richard Haynes, BA Engineering, Director, Product Good Leader, Perth, WA

Owen Hooper, Electrical Engineer specifically RF Communications, Orange, NSW

Philip Humphries, Certificate of Mechanical Engineering, Double Bay, NSW

Catherine Jensen, Associate Diploma Civil Engineering, Brisbane, QLD

Mark Kiley, Bachelor of Nursing, Advanced Certificate in Electricity, Electrical officer (Mitsubishi Motors Australia Ltd), Telecommunications Technical Officer (Telstra Corporation), Telecommunications Technical Specialist (Visionstream Pty Ltd)., Adelaide, South Australia

Craig Lee, BEng (Hons), Civil Engineering, Planning Manager, Sydney, NSW

Dudley Leggett, Chemical Engineering - RMIT AUSTRALIA, Managing Director - Sustainability Research Institute, BYRON BAY, NSW

John Lincoln, BE Elect. (Cantab), Electrical Engineer, ARPANSA ELF & RF Working Groups, Dunsborough, WA

Pietro Marchesani, Bachelor of Engineering (retired), Water resources, Perth, Western Australia

Chris Masters, Retired Engineer, Adelaide, SA

Grant McAuliffe, BSc (Physics), BE (Electrical) - University of Sydney., Electrical, Lillian Rock, NSW

frank mchutchison, mechanical engineer MIME, perth, western australia

Robert Miller, B Eng. (Aeronautical), P.G. Dip. Science (Astronomy), Software, Mechanical, Aeronautical, Electronics, Lindfield, NSW

Glen Mills, Mechanic, Mount Gambier, South Australia

James Morau, BE, BA(design), Mullumbimby, NSW

Tarshito Music, MSc Solar Engineering, Producer/Composer/Musician, Kittani Music Studio, Mullumbimby, NSW

TARSHITO MUSIC, MSc Solar Engineering, mullumbimby, New South Wales

Guillermo Ochoa, Aeronautical, Adelaide, South Australia

Michael Patterson, Electrician/Network Engineer/Intereste in EMF interference, Balcatta, WA

Kingsley Plows, Bachelor of Technology, Electrical, Brisbane, Queensland

Robert Roper, Sound Engineer, Adelaide, SA

Mitch Rose, Environmental, Perth, Western Australia

grant seaborn, dip engineering - electronics, perth, west australia

Barry Sibson, Electrical engineering, Sydney

Michelle Simpson, I.T, Newcastle, NSW

Mike Stav, PhD, Recording Engineer, Author, Mullumbimby NSW

Jim Straker, Engineer, Reesvile, QLD

Murray Sturgeon, BE(Hons), BSc, Engineer, Lisarow, NSW

Jason T, Engineer, Melbourne, VIC

Sophie Taggart, Mechanical engineer, Sydney, NSW

Shaa Taylor, BTech Information Systems, IT Consultant, Main Arm, NSW

Brian Teakle, B Tech Mech, Lockleys, S Aust

Rod Thomson, Electrical Linesman, Ipswich, QLD

Arnold Tickle, Civil engineer, Airlie Beach, QLD

Stephen Toneguzzo, B.E.Eng., Grad.Dip.Comp.Sc., M.Eng.Sc., CPEng., Fellow IEAUST., NER, APEC, IntPE(Aus), CEO, I.E.Aust. ECSFR, Byron Shire, NSW

Steve Trinh, Civil Engineer, Perth, WA

Alex von Korff, Information Technology Engineer (Retired), Kyogle, New South Wales

Inthanom Vongkeneta, Civil Engineer, Bellambi, NSW

Mike Wilson, BE (hons), Engineer, Sydney, NSW

Ben Window, Environmental and Civil Engineer, Farmer, Brisbane, QLD

Georg Wolters, Engineer, Builder, Nimbin, NSW

Frank Zahra, Licensed Electrical Inspector, Melbourne, VIC

Robert Zandstra, Design Engineer, Retired, Mullumbimby, NSW


AUSTRIA

Christine Andorfer, Diplomingenieurin, food industry, Baumgartenberg, Oberösterreich

Johannes Dobler, Engineer, Vienna

Hildegund Dogan-Bacher, Dipl. Ing., Wien, Wien

Ben Dossche, Straden

Guenter Fallman, Dipl. Ing. rer. neat. techn., Agricultural Engineer, Teacher of Agricultural Skills, Representive for Organic Farming at "Fachschule Edelhof" in Austria, Zwettl

Benno Flory, Software, Fehring

Marija Gianordoki, IT, Vieanna

Elisabeth Grabner, Dipl.Ing.(FH), Mattsee, Salzburg

Andreas Gschöpf, Industrial Engineer, Vienna

Stephan Heilinger, Dipl. Ing., Vienna

Martin Hinke, IT Manager, Kallham, Upper Austria

Sonja Hochleitner-Specht, Ing., 4810 Gmunden

Martina Isopp, HVAC, Klagenfurt

Andreas Kafeder, Engineer of woodworking technology, Biological and energetically Building Improvement, CEO of holistic Building Consultations Company Dein paradiesisches Zuhause., Eichgraben, Niederösterreich

Andreas Kafeder, Engineer of technics in woodworking,, CEO of Dein paradiesisches Zuhause - ganzheitliche, feingeistige, technische und baubiologische Bauberatung, Eichgraben

Bruno Klausbruckner, Professional Engineer, Head of the Enviromental Section of the Vienna hospital organisation (Retired), Grub an der March

Paul Krenn, agricultural, Wels, Österreich

Christian Kuen, Solbad Hall in Tirol, Tirol

Thomas Lakits, Ing. Technical Engineer/Aeronautics, Zell am See

Bernhard Liebl, Dipl.-Ing., Industrial Eng., Vienna, Wien

Christian Lohner, IT, Vienna

Sandro Miller, HKLS Technic, Salzburg, Elsbethen

Reinhard Oettl, Kirchberg

Manuel Peer, Design engineer, Neustift

Friedrich Prandstaetter, Ing., Electrical, Gallneukirchen

Monika Rakos, Biomedical Engineer, Medical Device Consultant, Vienna

Eva Renner, Dipl. Ing. Forestry, Kirchberg am Walde

Rudolf Rieger, Ing., Environmental Technology, Technischer Amtssachverständiger, Salzburg, Salzburg

harald roessl, engineer, electronic, Graz, styria

Christian Schöller, Engineer, Mödling

Thomas Schwaiger, Electrical, Hard

Bernhard Stenzl, Dipl.-Ing. (Chemistry), Wien

Franz Josef Suppanz, Dipl.Ing., Software Engineer, Graz

Thomas Synek, Ing., Vienna, Austria

Christian Wohlkinger, HTL Mechanical Engineering, Graz

Julian Zenz, Innsbruck, Tirol


BAHRAIN

Hassan Yusuf Ali, Bachelor's Degree, Electrical Engineering, Occupational Safety Advisor/ Postgraduate Diploma in Occupational Health and Safety in the Workplace// First level Master Degree in Management of Development, Sitrah, Capital Governorate


BELARUS

Arseni Arkharau, Aviation, Minsk

Anna Bashkirova, Minsk

Alexei Lazavik, Programmer, brest, Brest's


BELGIUM

Pat Adam, Agricultural Engineer, Geopathologist, Naturopath, Oostende

Jean-Louis Antoine, Bio-ingénieur, Environnement, Bruxelles, Brussels

Karel Bellinkx, Ingenieur, Destelbergen

Jean-Luc Capron, Dr. Eng. Architect , Associate Profressor, Université catholique de Louvain (BE), Brusels

Ioan Condrea, Master, Electrical, Ananda Yogacentrum, Berchem, Antwerpen

Andre Corbisier, Rebecq

Francis de Broux, IT, Cortil-Noirmont

Jeremie De Clerck, Brussels

Gregoire de Hemptinne, MBA, Software engineer & MBA, Bussels, Brussels

johannes de ridder, master chemical engineering, chemical engineer (university of Gent (Belgium)), burgerlijk ingenieur scheikunde (civil engineer chemistry), Deurne, Antwerpen

Eddy Dehard, mechanic, Bertogne, Belgien

LUC DETRE, Commercial Engineer, RANSART, HAINAUT

Colette Devillers, Woluwe-Saint-Pierre

Colette Devillers, Electrical Engineer UCL, Woluwe-Saint-Pierre

Jan Dewaele, De Pinte

Marijn Dewulf, Software Developer, Beselare, West-Vlaanderen

Roger Drappier, Engineering Technician, Bruxelles

alexander duytschaever, IT, gent

Catherine Fierens, Engineer, Brussels

Jan Geth, Technical Engineer Electro Mechanical, Mortsel, België

Gilbert Gilbert, Bioengineering in chemistry, Enzymatic application engineer, Brussels

Charlie Guffens, Master degree, Tinlot, Liege

Rudi Heinze, ICT- Engineer, Genk, Limburg

Yvan Jacquet, Master’s degree, Brussels

Eric Jenaer, Civil engineer, administrator www.teslabel.be, Sivry-Rance

Thomas Laroche, Master in Aerospace Engineering, Brussels

Hans Laureyssen, Commercial Engineer, Ayurvedic Practitioner, Oud-Heverlee

Hans Laureyssen, Commercial Engineer, Engineer, Oud-Heverlee, België

Francis Leboutte, Chemical Civil Engineer, Computer Science Civil Engineer, Tilff

Ingrid Lenotte, Engineer, Landen

Frank Marien, MSc IT, Independent Researcher, Wetteren, Oost-Vlaanderen

anne mengeot, houdeng-goegnies

anne mengeot, houdeng-goegnies

Henk Meulendijks, IT Engineer, Mortier

Henk Meulendijks, ING Information Technology, Mortier, Liege

Christine Noël, Engineer, Arlon

Charline Onderet, Environment, Incourt, Brabant wallon

yves Palmers, electrotechnic engineer, electricity, HOUTHALEN, België

Daniel Paris, Engineer, Retired, Mont St Guibert

Patrik Peters, Bioengineer, Gavere

Jean-François Scheffers, Ingénieur, Jemeppe-sur-sambre, Namur

Cindy Swennen, Bachelor in Science and Master in Public Relations, Université Catholique de Louvain-la-Neuve in Belgium Open University in UK, Arlon

Karel Sysmans, Civil Electro Mechanical Engineer, Informatics (ICT) - project leader software development, Deurne, Antwerp

Luc Tacq, Engineer, Retired, Oostende

Nathalie Urbain, Master's Degree in Management Engineering, Eco Advisor, Ecaussinnes

Axel van Lamsweerde, PhD, Computing Science, Prof. Emeritus, School of Engineering, Université catholique de Louvain, Louvain-la-Neuve

Christine Vanhaeverbeek, Electromechanics, Liège

Guillaume Verhaeghe, Business engineering, Brussels

Carlos Versteele, Master's Degree in Nuclear Engineering and in Mechanical & Electro-Technical Engineering, Domain Expert Leader, Center for Evolutionary Learning (CEL), Keerbergen

Katrien Weyn, Master degree Biochemistry, Essen

Jean-Luc Wolfs, Ingénieur agronome, Jodoigne

jozef wynants, buildings, oosterzele, België


BOLIVIA

Carlos Aliaga, BS, MS Engineering, Engineer, Entrepreneur and Academician, Procedures engineer Aha Bolivia S.R.L., Founding Executive Engineer, D Engijcolachetron Erterprises Project, Cochabamba


BOSNIA AND HERZEGOVINA

Goran Dubinović, dipl. ing. elektrotehnik, KZV BiH, OA - IT Manager, Banja Luka, Republika Srpska

Nenad Rakić, Electrotehnik, Srbac

Irma Sabitovic, bachelor of chemical engineering and technology, Tuzla, Tuzlanski canton

Radenko Zec, Bachelor of IT, IT, Software Architect, Banja Luka, RepSrpska


BRAZIL

FELIPE DE SOUZA, Electrical, CEO Konel Engenharia, Goiânia, GO

Jayme Rodrigues Nogueira Jr, Electrical, São Paulo, São Paulo


BULGARIA

Veselin Bozhikov, Varna

Valentina Nesheva, Chemistry, Sofia

Gerhard Wengenmair, Haskovo, Khaskovo


CANADA

Irene Abedi, Bachelor of Civil Engineering, Vancouver, BC

Wojciech Antoszkiewicz, M. Sc. Telecommunications, Measurement and Control Equipment, Ottawa, Ontario

Kluge Armin, Mechanical Engineer, Automotive Manufacturing (retired), Aurora, ON

Gary Bartlett, Telecommunications, Montreal, Quebec

Piotr Bein, Ph. D. decision and risk analysis, ecological economics, impacts of technology on society, Vancouver

Spiridon Bot, Mechanical Engineer, Mississauga, Ontario

mike brown, New Germany, NS

Perry Bunce, Telecoms, Clementsport, Nova Scotia

John Butcher, Mechanical Engineer, Consultant, Toronto, ON

Michael Cook, B.Eng. (Hons), Structural Engineer, Belleville, ON

John Doran, Mining Engineer, Sudbury, ON

Brian Durkin, BASc, P.Eng., Mechanical, Environmental, Energy Engineer, Honeywell Ltd, Innisfil, ON

Scott Edmunds, IT Engineer, MB

Robert Falla, Waterloo, Ontario

Jerry Flynn, Signals Intelligence (SIGINT) and Electronic Warfare (EW), Bowser, British Columbia

Vladimir Gagachev, BSc, Electrical Engineer, Mississauga, ON

Maurice Gallant, Electrician, Moncton, NB

Patrick Gallant, Belleville, On

Ronald Gerl, Bachelor Applied Science, Controls design, Cambridge, ON

Mark Gildenhaar, BSc Engineering, Building Biologist (in training), Architectural Design Consultant, Kingston, ON

David Greeno, Bsc in Electrical Engineering, Electrical, Taber, Alberta

Robert Grimard, audio, lead, l'assomption, Quebec

Chris Gupta, BASc, (Eng), P.Eng., Reseacher, CEO Gupta Research (Alternate Energy and Health), London, ON

Chris Gupta, BASc (Eng), P.Eng., London, Ontario

Royce Hamer, BSc, Mechanical Engineer, Retired, Freelton, ON

Ernest Hill, Mechanical Engineer, Retired, Bowmanville, ON

Hugh Hinskens, B.Sc., EET, Electronics, Victoria, BC

Zora Ignjatovic, University, Agriculture, Educator, Toronto, Ont

Hans Karow, MEng, Reg. Bauassessor, Diplom Ingenieur / Germany, PENTICTON, British Columbia

Robert Lacey, MA eng, Naramata, Bc

Bob Lerch, Electrical, Winlaw, BC

Andrew Logan, Environmental Engineer, Welland, Ontario

Kenneth Macdonald, Energy Systems, Brampton, Ontario

Razique Mahroua, Computer Science, Content Services Architect - Red Hat, Victoria, BC

Alexander Malpartida, Master degree, IT, Tech Support / Eidos Montreal, Montreal, QC

Corlett Mark, Communications Technologies, Oakville, Ontario

Matthew mayhead, Automation, North Vancouver, BC

Michael Meszaros, Masters in Engineering, Fire Protection, Burnaby, BC

Ernest J. Moore, Electrical Engineer, Retired, Ottawa, ON

Gordon Muma, mechanical/electrical/design, Windsor, ON

Mark Mursall, Harrow, Ontario

Diana Muse, Electronics Engineer, Software Test Analyst, Wakefield, QC

Mike Nicoloff, Senior technical specialist, Barrie, ontario

AMANI OBEID, Chemical Engineer, London, ON

David J. Parker, BSc (Hons), PEng, Electrical Engineer, Edmonton, AB

Lana Pashkova, Bachelor in Applied Mathematics, Manufacturing Engineering Technician, Ottawa, ON

Ravi Pathak, B Sc (Elec. Engineering), MBA, CPA-CMA, Richmond, BC

Moise Pavel, Electronics, Etobicoke, Ontario

Julie Phelps, BSc Psychology, RHS Cert Horticulture, Dip CBT (Cognitive Behavioural Therapy), Cert Aeronautical Engineering, Kingsville, Ontario

Mihnea Popovici, Materials, Toronto, Ontario

Peter Probst, Industrial Electrician, British Columbia

KIM ROGOZINSKY, Electronics Hardware & Software, Edmonton, Alberta

Jean Rousseau, Degree from Éclole Polytechnique, Paris, Engineer, Sutton, QC

Vesty Roze, Electronics, QED, TORONTO, Ontario

Norm Ryder, Dipl Tech, Engineering technologist, retired, Victoria, BC

Norm Ryder, Civil Technologist, Saanichton, bc

Norm Ryder, civil engineering, Victoria, BC

Nadia Sasson, Master of Civil Engineering, Richmond Hill, ON

Anne-Marie Simard-Tremblay, Computer Engineer, Montreal, QC

Harald Tilgner, Master Electrician, Chilliwack, BC

Marek Walczak, Mechanical Engineer, Mississauga, ON

Gery Warner, BSc Engineering Mechanical, International Tentnology Corp., PEng, Vancouver, British Columbia


CHILE

Moises Berdichevsky, Ingeniero Agrónomo, Agronomist, Santiago, La Florida

Romi Monsalve, Commercial Engineer, Talca, Maule

Cristobal Salvatierra, Civil Engineer, Santiago


CHINA

Pedro Domingues, Bachelor of Information Systems, Engineer at Companhia de Electricidade de Macau, Macau


COLOMBIA

Oscar Casas, Computer Science Engineer, Bogotá


CROATIA

Igor Benić, Magister of electrical and information technologies, of Maritime Electrical and Information technologies, Opatija, Primorsko-goranska Županija

Luka Botica, bacc. ing. techn. inf., Zagreb

Leon Ceranic, High, electrotechnich, dipl. ing. el., Zagreb, Choose

Ivan Culjak, Bachelor of Science, Former inspector at the OPCW, Samobor

NARCISA FRIBEN, mag.ing.aedif., dipl.ing., Zagreb, Grad Zagreb

Narcisa Friben, Dipl.ing.građ., Zagreb

Ante Klinčić, Software engineering, Supetar

Ankica Kosovec-Krželj, MSc, Diploma in Telecommunication Engineering and Information Technology, Zagreb

Robert Markusic, Diploma in Medical Radiology Engineering and Master of Economics, Zagreb

Vesna Matkov, Mag.ing.des.text. (Master Engineer of Textile and Fashion Design), Fashion Designer, Virovitica

vesna pjanic, Virovitica, Choose a State

Mihovil Ratajec, Mag.ing.mech C-IWE, Zagreb, Zagrebacka

Dubravko Seman, Zagreb

Ivan Simicevic, Logistics manager, Maritime university rijeka, Mag. Ing., Rijeka, Croatia

Bojana Starcevic, mag.ing.aedif., Pula

Šimo Stipić, simo.stipic@gmail.com, Velika Gorica, Zagrebača županija

Ante Sule, Diplomirani inžinjer, Solin

Ivan Sutlović, Zadar

Jasmina Trupković, Master of engineering in geodesy and geoinformation, Zagreb

Zvjezdana Đukić, Techicasl eng., Zagreb

Luka Čulins, Engineer, Viculturist, Zagreb

Toni Šunjić, civil engineer, public service, Zagreb, Grad Zagreb

Lari Višković, ing.electrotechnic, Labin, Istra

Sasa Vlahinic, electrical engineering, Rijeka, PGZ

GORDANA VOJNOVIC, molecular biologist, ZAGREB, ZAGREB

Josipa Vurnek, Ing.des.tex., Osijek, County of Slavonia

Robert Wolf, M.El.Eng., Electrical Engineer, Rijeka


CYPRUS

Savvas Koudounas, MS, Electrical and Electronics, Analog-RF Designer, Nicosia, Nicosia

Stephen P, Electronics, Limassol


CZECH REPUBLIC

Jan Barta, ING., Civil engineering, Chrudimi, Czech republic

David Bem, Ing., IT, Prague, Praha

Dagmar Běhalová, ekonom, Tovačov, Česká republika

helena Brtnická, Ing, Tišnov, Česká republika

Anna Hermanova, Ing., accounting, Prague

Michael Hill, Brno

Ales Jindrasek, wood buildings, Kostelec nad Orlicí

Petr Jirout, Ing., Prague

Hana Kašparová, Ing., Troubsko, Brno venkov

Renata Kluchová, Ing, Ostrava Poruba

Tomáš Kořínek, Ing, Telecommunication, Ostrava, CZ

Jan Krystek, IT, Kopřivnice

Polina Kylianova, Ing., Ostrava, Moravskoslezský

Peter Langelaar, Process Engineer, Semiconductors, Liberk, Kralove Krai

Jaroslav Martínek, Civilengineer, Říčany u Brna

Jana Šmídová, Ing., geodesy, Pardubice

Adam Nemčík, Electrical Engineer, Ing., Prague, Czech Republic

Petr Novák, Ing., SW development architects, Kyšice

Lea Stochlova, Ing, Újezd u Cerhovic, Beroun

Jiří Suchánek, IT, Plzeň Jižní Předměstí, Česká republika

Jakub Šulc, Liberec

Miroslav Umhöh, Ing., Postoloprty

Rudolf Vavra, Ing, IT, DevOps, Praha

Petr Vavroš, Ing., IT Worker, Prague

Ladislav Vůcha, Design, Vlkonice

Jirka Vesely, Msc. of telecommunication and transportation at Czech technical university in Prague, Web applications and e-commerce, Prague

Radek Zilka, Rožnov p.R.


DENMARK

astrid ankjær, civil engineer, copenhagen

Diane Bastien, Bsc. Physics, PhD. Building Engineering, Civil and Architectural Engineering, Sustainable Buildings, Assistant Professor, University of Southern Denmark, Billund

Delia Carreon, MS Engineering, Aarhus

Lasse Damm, Electronics, Senior Project Manager, Kokkedal, Danmark

Johannes Ehvass, Computer Science, Programmer, Copenhagen

Ernst Flakholm, BSc, Mechanical Engineer, Holbæk

DANIELA GEJL-HANSEN, Bachelor, Engineer in Knitwear and garment technology, COPENHAGEN

DANIELA GEJL-HANSEN, COPENHAGEN

FREDERIK GEJL-HANSEN, DOCTOR, FOOD INDUSTRY, COPENHAGEN

Søren Hansen, Mechanical Engineer, Læsø

Fanny Hauterat, Master, Médical device engineer, Copenhagen

Marius Jigoreanu, IT, Copenhagen

Donald Macintyre, Electrician, Copenhagen

Stuart McLean, Software Engineer, Copenhagen

Arild Midtbø Kalseth, Master of Engineering, Sustainable Design, Designer and entrepeneur, Copenhagen

Pi Nielsen, MScMEng PhD, CEO, Bryrup

Andres Revilla Aguilar, Engineering Degree Telecomunications, M.Sc. Acoustics, Aalborg, Nord Jylland

Jann Schmidt, Engineer, Retired, Hellerup

Sten Ulrich, M.Sc. Mech. Eng., CEO at PAC Aps, Ringsted


EGYPT

Aly Elhakim, Masters, Information Technology, Cairo, Heliopolis


ESTONIA

Kuno Orgla, Homenet OÜ, Tallinn, Estonia


FINLAND

Maria Carling, Engineer, Pargas

Martina Lampero, Bachelor of Engineering in Industrial Management, Jakobstad, Pedersöre

Martina Lampero, Engineer, Jakobstad

Pasi Liimatainen, MSc, Principal Engineer, Varkaus

Jukka-Joonas Mäkinen, Espoo

Dierck Reiners, Engineer, Retired, Jyväskylä


FRANCE

Charles Abecassis, Engineer, Bagneux, France

Martin André, Master degree, Water treatment, Perpignan, Occitanie

Pierronnet André, Engineer in industrial process, Le bouscat

Herve Anelli, Dax

MALAPERT Anne, Ingénieur, PLOBANNALEC LESCONIL, Bretagne Finistère

Camille Anoraud, Master, aviation, Sainte Genevieve des Bois

Victoire Antoine, Informatics and environment, Lyon

Lucie Aragon, Agronomy, CNRS, Cenon

Anne-Marie Argenti, cognitive sciences, Research Engineer, CNRS, Paris

jules arto, grenoble, france

Luc Audrain, IT, Villiers sous Grez

Régis BADET, CaD Automotive Eng., Pontoise

serge BARDET, Ingénieur, Pessac, Aquitaine

Marc Baronian, Electronic Master Engineer, Sound Engineer, Montaut-les-Créneaux

Sylvain Bassetto, Saint-Gilles Les Hauts, Réunion Island

Nour-eddine BELKHELFA, computer, Toulouse

Laure BENE, Environment, tourism, geography, Gignac

Yann Bigant, La Jarrie

Pauline Billaud, Master, Environnement, Rennes

Martin BOEGLIN, Biology, Montpellier

Pierrick Bourgault, Ingénieur agronome, PARIS

Elaine BOURY, Master 2, Materials, Project manager, Belley

Magali BRAJA, of Landscape architect, REIGNIER

William Branstner, Bachelor, Cogénération, Field service specialist, Châteaubriant, Loire atlaAtlant

Fabien Broquard, Bsc. Astrophysics, MEng Computer Systems, Hagen

Guy Brun, Telecommunications Engineer, Former Technical Advisor to the Minister of Post Office, Telegraphs and Telephones, Former Project Manager for Strategy and/or Innovation in Broadcasting in France, La Garenne Colombes, Île de France

Hervé BUISSART, IT engineer, Belfort, Bourgogne - Franche Comté

Bernard Butreau, Guipavas

Christiane Cappon, Information Engineer, Cagnes sur Mer

Gwenael Cariou, Bac professionnel, Plogastel Saint Germain

Stéphanie Caron, Engineer, Energy and environment, Configuration manager, Toulouse

chritsine CASANOVA, Packaging, ST GENIS LAVAL, Rhône-Alpes

fabrice castel, Informatic, toulouse

Blaise Cavalade, Automotive, Choisy le roi, Val De Marne

Damien Cavaroc, Lyon

cedric cavrois, Master degree in psychology, software developer, Bondues

T Choulet, BAC + 3, Industrial Automation, Bordeaux

PAULIN Christian, ingénieur, BISCARROSSE

jossien christine, ingénieur, Crest

Christophe CLEMENT, chemistry, Manosque, PACA

Lionel Clerc-Renault, Questembert

Laurent Clipet, Engineer's degree, Electrical and Electronic products industry, Electromechanical engineer, Angoulême

PIERRE-MARIE COMPARET, ENGINEER, CONSTRUCTION HYDRAULIC NETWORK & STRUCTURE, LA BAULE-ESCOUBLAC

Gabriela Constantinescu, Engineer, computers, Athis Mons, France

Jean cossus, master, Viols le fort

Didier Cothenet, Flacey

Mickael Couchot, Audio engineering, Belfort

Fabien COUDERC, Grenade

Philippe Crevel, Ingeneer in electronic, Bellevigne en Layon, Maine et Loire

Pierre-Yves DACHEUX, Engineer, Montpellier

JACQUES DE LA PIQUERIE, ingénieur, QUIRBAJOU

Alain Deleval, IT, Darnétal

BENARD DELPHINE, Environnement, Conservatoire d'espaces naturels d'Auvergne, JAX, AUVERGNE

guillaume depinay, computing, bordeaux

Gérard Deprecq, Computing Science, SAP Consultant, Hennebont, Britanny

Clara DEROT, Engineer, Albi

michel desgigot, vif, france

Bruno Deshayes, System Railway, driverless metro, System Expert Consultant, Lyo

Jean-paul DEVALLAND, LACHAPELLE SOUS ROUGEMONT

MALLET DIDIER, NANTES

Romann dominique, Aménagement urbain, Ingénieur - Docteur en géographie, Saint Herblain, 44 800

Rosa Drogas, Electrotechnical Engineer, Paris

Jeremy Dufour, Paris

Samuel DUGAST, Master, Waste management, Project leader, Saint Laurent la Roche, JURA

Pierre DUPREZ, Industrial and agricultural engineer, Mulhouse, Alsace

pierre duprez, engineer, agricultural, baldersheim, alsace

Tanguy Duprez, Engineer, Saint Pierre la Palud

Christine Ebadi, It, Paris

salut elodie, ingénieur agriculture, fraisans

Félix Etienne, Engineer Ecole Centrale de Lyon, Lyon

Jean-Marie EVRARD, SAINT-CHAMAS, 13250 Bouches-du-Rhône

a f, agronomist, L

geoffrey Faulkner, carcassonne

Michel Fayen, Engineer, Corme royal, Charente Maritime

Cibele Ferreira de Souza, Master / MBA, Saint Maur des Fosses

Thomas Finet, Ingénieur, Sainte-Sigolene

Ernest Fontana, genie civil, Aix les Bains, Savoie

Georges Forlen, post graduate in electronics, Nice

aude fortain, environment, osny

Julien FRANCHET, Engineer degree, CODOGNAN, GARD

lafforet Francis, LA CROIX VALMER, Var

BROUQUISSE François, Ing. / Dr. - Hydrology, retired ( French Dept of Public Works and Environment - Centre d'Etudes Techniques de l'Equipement du Sud-Ouest), Tournay, FRANCE

Philippe Fremy, MSc Telecommunications, Engineer, Cabanac

philippe fur, Ingénieur INSA Génie civil, GUJAN MESTRAS, France métropolitaine

Marc GALDEANO, mechanic ingeneer, mecanics matters, FRANCE, Ile de France

Jeanne Garenne, Ingénieur agronome et professeur de sciences, Opio

Véronique GAUTIER, Engineer, Mechanics, MARSEILLE, Bouches-du-Rhone

Johann Geoffroy, Bac +2, Aircraft, Murbach, Alsace

maximilien ghery, master, computer, paris

Jean Girard, Electronics Graduate, RF Specialist, Vision Engineer, OB VAN Chief, LABO LB, Bordeaux

Sophie GOMEZ BLESA, Engineer, metallurgy, Blaye, Gironde 33

GOMEZ Gomez, Fouesnant, Bretagne

Christine Gosseaume, engineer (matérial physics), physics of materials, new material for automotive industries. Retired since april 2019, project leader, Labastide-Clermont, haute garonne

Philippe Goy, Sévrier

Marius Gras, Master in Robotics and Embedded Systems, Robotics and Embedded Systems, CTO, La Ciotat, PACA

Jérôme Guigon, Lavans-Quingey

Laurence Guéroult, Engineer Physics, Langogne

Biernath Guy, Ingénieur Agronome - Institut National Agronomique Paris, 78310 Maurepas

DOZIERE Guy, Master 2 Electronics and Radio Waves, Engeneer 1rst Class CNRS France, Strasbourg

Pierre HAMALIAN, Engineer, CNAM Aix en Provence IUT Aix en Provence, Administrator, MARSEILLE

Ava HERVIEU, Engineer, in Environment and agronomy, PERPIGNAN

Olivier Husson, Électronic, France

pil isa, PhD, Lorient

JONAS Isabelle, Engineer, Leguevin

Jules JACQUOT, telecommunications, Carcassonne, Aude

Feuvrier Jean, Ingénieur Divisionnaire des TPE, Brison Saint Innocent

BARRANDON Jean-Claude, GAGNY

VIROT Jean-Marie, bac +4, ECAM, avon

Roignant Jean-Pierre, Mechanical engineer, Trets,, Bouches du Rhône

Christine Jossien, Ingénieur, business, Crest

Bruno Jougla, COLOMIERS

Didier JOUVEAUX, ingénieur, civil ingenier, ORNON, Outside US

Frederic JOUVIN, Electronic Engineer / Radio Amateur / Cybersecurity expert, Clichy

Blervaque Julien, Master 2 in Software Engineering - Entertainment (TV series and video game), Paris

REDON Julien, BAC+5, TOULOUSE

Joelle Juppeau, B.Sc. Food Science, Nutritionnist, Montesson, Yvelines

Anne KILLI, Ingeneer, LA COTE SAINT ANDRE

Vincent Krakowski, PhD, Energy, Research engineer at Hespul, Lyon

Laure Labernardiere, Pompéjac

Laure Labernardiere, Engineer, Pompéjac

michel lacombe, aeronautics, CHAUVIGNY

Aline Lambourg, Ingénieur, sonariste, Chaville

GERARD LAMY, LE TOUR DU PARC

Dumortier Laurent, Master of Engineering, Le Creusot, Burgondy

Jean-Jacques LAURENT, Forest, Allouville Bellefosse, Normandie

Cecile Laval, engineer, Communication, Rennes

Laurent Lavechin, Bts, Telecom reseaux, Paris, France

Rémy Le Duff, IT Specialist – Systems Engineer, St. Jacques de la Lande

Guillaume LE NEINDRE, Engineer, NANTERRE

Julie Lebreton, Software Engineer, Saint Arnoult en Yvelines

Agnes Lecarpentier, Computers, Domont, Val d'Oise

Edith LEGAL, Ingénieur en physique, NANCY, LORRAINE

Margaux LEQUEU, building, Chef de projet travaux / Archimage, Neuilly sur Marne

Jonathan Lhermitte, HELLEMMES, NORD

Eric LUCAS, IT, ARCUEIL, -

Carolyn Luce, M.SC. Energy Engineering, Tharaux

Francis Malapris, engineer, telecom, Lyon

Astrid MALLET, Analytical chemistry, research scientist (PhD) / Sanofi pharma company, Vitry sur Seine

David MARAVAL, Informatique, Saint Loubès, GIRONDE

Patrick MARCONI, GAGNAC SUR GARONNE

Céline Marec, Agronomie, Chef de projet bien-etre au travail, Sainte Geneviève des Bois

Fabrice MARGAT, Engineer diploma in industrial Health, safety and Environment, Marquein

Olivier Marguillard, Master, Computer science, Paris

Jérôme MARION, Bachelor, information technologies, MARCQ EN BAROEUL

Claire MARQUET, MOE, LACANAU, AQUITAINE

philippe martins, Stress Engineer - Master of Science, Ecole d'Ingénieur Centrale Nantes, toulouse

Véronique MAS, agronomie, Service agriculture et développement rural - Direction départementale des territoires du Haut-Rhin, ORBEY, Grand Est

Nicolas Mastaï, Electrical Engineer, Building material - Industrial project manager, TARASCON

Claude Mauduit, DUT électronique, Miolles

Mathieu Melin, Paris

Francis Mendu, Civil Engineer, Ambilly, 74100

Benoît MENTREL, Engineer, Energy production, Saint-Mars-du-Désert

choukri mezdari, informaticien reseau, goussainville, N/A

Sylvain Michel, Master of Science, Mechanics, automatics and software, Estavar

thierry mignard, Licence, Informatique, IT Manger, COURBEVOIE

Sandrine Mikler, Mobility manager, FOUR, 38080

Gilles Mlynarczyk, Tourves

Marie-Christine Monet, Agronomic Engineer, Retired, Ribiers

Xavier Morisot, Electrician, Paray le Monial

jean-claude mougeot, engineer, lyon

Christiane Mouremble, Doctor Engineer in Data Processing and Networking, Cannes

Yves Mouremble, ENSAM engineer, Cannes

Léon Navick, Ingeneer, Institut Supérieur du Commerce (ISC), Teacher, Paris, Ile de France

nicolas naville, masters degree, civil engineering, cagnes sur mer

Guillaume NEGRE, Master, Computer science, ORSAY, ESSONNE

Scott Ogrin, BSEE, MSEE, Electrical, CASTELSARRASIN, Occitanie

PIERRE ORTELLI, computer, Année, 34280 - LA GRANDE MOTTE

MICHAEL PALMER, Msc(Eng), Civil,Water and Environmental Health., Retired since 2000, SERANDON, FRANCE19160

Jean-Claude PARPILLON, Bouaye

bertrand parpoil, PARIS, france

PARENT Patrice, INGENEER, COLMAR

Pierre Pellissier, Diplôme ESCP, Aeronautical and Civil Engineer, Verrieres

Jean Perreau, Informatique, Levallois

Alain Petitjean, Master, Projet manager, Reichstett, France

Yves PFLIEGER, Software Engineer EPF Lausanne, Mulhouse

Klugé Pierre, Montélimar

Sandra PIERRE-JOSEPH ZEPHIR, Computing, PALAISEAU

Gerald Pilard, MSC, Communication Systems and IT, La Fare les Oliviers

Jonathan PISSIER, Ingénieur, Millau

Gérard Portal, DPG Architecture, DEA Civil Engineering, DESS City Planning, Architect and City Planner, Lyon

Valerie Potier, Ingénieur, Energie climat, Nantes

Josselin Pousset, Energy, Château-Gontier, Pays de la loire

Jean-Luc Ragot, ingénieur, Chemistry, Le Perreux sur Marne

Matthieu Rapp, Master, Acoustic, Mulhouse, Alsace

Arthur Renard, Telecom & IT Engineer, Telecommunications and IT, Lille

Maxime RENOUX, INDRE

Xavier Richez, computer programming, Metz

Guy Rinck, Master's, electronic, Senior test engineer (retired), Colmar

Caroline Riva, Coise st Jean pied Gauthier

Pascal Roa, Saint-Etienne

Marie Christine ROPARS, test fligt controller, LA TESTE DE BUCH

Marie Rossignol, IT, Toulouse

Jean Ruche, fish farling, LOGUIVY-PLOUGRAS

Quentin Rufin, Master in Software engineering, Ozoir la ferriere

Jean-michel Saucray, Doctor & engineer in mechanics, Toulouse

AURELIA SAUREL, ENGINEER, DIRECTOR OF SURVEYS AGENCY, PARIS

François Sauvegrain, Transport, Chambéry, Savoie

damien savina, energetic, landerneau

Derouard Sébastien, Métallurgie, Saint Martin de nigelles, France

Georges SEBEK, Engineer, DEA electricity, electronics, automation, University of Paris 6, France, Gaillard, Haute Savoie

Denis Seimbille, Transportation systems, Aucune, Lyon, Auvergne-Rhône-Alpes

Bruno Serra, PhD, Aerospace, Research Engineer / Thales Alenia Space, La Roquette sur Siagne

Aurélien Sevilla, Aquaponics, Albi

Jean-Marc SIMIAND, 78280 - GUYANCOURT, Yvelines

Claude Sioux, biologie, Brive

Robert SUNHARY de VERVILLE, Maîtrise de Mathématiques Appliquées aux Sciences Humaines (Economie et Gestion), Informatique, Responsable des Systèmes d'Informations à la Société des Eaux de Marseille (Retraité), Marseille

Virgile Theuerlacher, Computer science, Lyon

Chartier Thierry, PhD, Engineer Assistant, Université Artois, Bethune, Pas de Calais

Louis Tissot, Science Doctorate, Physics, Brison St Innocent, Savoie

Adrien Toesca, Ingénieur, Civil engineering, Lyon

Benoit TOTHE, Building, Vannes

Daniel TOURNAY, Management RH, MAUBEUGE, HAUTS-DE-FRANCE

Agnes Tronche, environnement, SIRAN

Frédéric vanpoulle, agriculture, Guichen

Jean-Charles Varenne, member of : - societe regionale de medecine du travail LR (Languedoc Roussillon) - SOFHYT : Société française des hygiénistes du travail - L 214 : defense of animals (rights), civil engineer, INSA Lyon, France, Montpellier, Occitanie

Antoine Vassort, Ing. Dr., Ile de France

Martha Violet, Bac +5, Agronomy, Bordeaux, Gironde

Claude Virloire, Bac + 5, Agronomie, Créteil, Val-de-Marne

Martial WALENNE, Master in electronics/microelectronics/telecomunications, Grenoble

Vincent Wartelle, Business Administration - ISG Bac+5, Data scientist, ELANCOURT


FRENCH GUIANA

Philippe Zanko, Ingénieur, MATOURY, Guyane française


FRENCH POLYNESIA

Xavier CLAUDE, Airline, Punaauia, Tahiti

max pierre ghewy, science, joinville

JULIEN TORRES, aeronotical engineer, aeronotics, flight operation engineer at air tahiti, FAA'A, TAHITI


GABON

BIFFOT Sylvestre, Ingénieur, Libreville


GERMANY

Heide Gabriele Baatz, Building Engineer, München, Bayern

monika bahrmann, Dipl.Ing. (FH), Hamburg

Matthias Barnert, Jena

Joachim Bartmann, Lichttechnik Bartmann, Heuchelheim, Deutschland

Bernhard Bayer, Electronics, Böbing / Grambach

Hugo Becker, Dipl. Ing., München, Bayern

Josip Bilic, Mechanical Engineer, Geislingen an der Steige

Michael Bluethner, Design and Construction, Steinreich, Brandenburg

Michael Boehm, Information Technology, CEO, Munich, Bavaria

Christoph Brand, Dipl. Ing. Electro- and Information technology, Memmelsdorf, Bayern

Armin Brüggemann, Dipl.-Ing., Engineer, Paderborn

Dorothea Brod, Dipl. Ing. für Landespflege, Dresden, Sachsen

Ruth Broekeland, Dr., Bad Iburg

dorothea burger, dipl ing, berg, Germany

christian cacveglia, bautzen, sachsen

Renio Caleta, Freudenstadt, Baden-Württemberg

Alexandre Chatelain-Cadet, Economics, Schopfheim, Baden-Württemberg

Arne Christmann, M. Sc., Wastewater treatment, Itzehoe

Florian Coers, Wienhausen

Michael Dick, B.Sc. Industrial Engineering, Karlsruhe

Rainer Dietz, Berlin

Klaus Dolling, Diplomingenieur FH, Funktechnik; Engineer for Radio Technology, Erfurt, Thuringia

Gabriele Dyckhoff, München - Au-haidhausen, Deutschland

Antje Ehret, Ergonomic Engineer, Erbach, Hessen

Natalia Einik, Berlin

Sheikh Mastura Farzana, Bachelor's in Computer Science and Engineering, Master's Student, Bonn, NRW

Gerhard Felbinger, Environmental Engineer, Spalt

Rudolf Fette, MSc, Civil Engineer, Steinbach

David Fink, B. sc., Micro Systems Engineer, Freiburg, Baden Württemberg

Mike Fischer-Arens, Stuttgart, Baden-Württemberg

Thomas Flacke, Dipl.-Ing., B.Eng., Dipl.-Wirt.-Ing., Georgsmarienhütte

Fabian Früchte, Medical Development Engineer, Freiburg

Anita Friedl, IT, München

Werner Funk, Dipl.-Ing. HF, Oberammergau

Markus Geier, Mechanical engineering, Frickenhausen

tobias geitner, Neumarkt

Tobias Geyer, Civil Engineer, Friedberg

Walter Gieg, Dipl.Ing., Eichenau, Bayern

Juergen Giegold, Dipl. Ing., Retired Engineer, Neufahrn, Bavaria

Tobias Gramer, Engineer and Doctoral Candidate, Technical Cybernetics, University of Stuttgart, Sachselheim

Kathrin Grasemann, Bachelor of Engineering, Value Engineering, Karlsruhe, Baden-Württemberg

Michael Greger, Dipl.-Ing (FH), Freiberg

Michael Greger, Dipl. Ing. (FH), Freiberg

Norbertg Habermann, Dipl. - Ing., Hamburg, Hamburg

Gerhard Hall, Electrical Engineering, Oberasbach, Bavaria

Andreas Hauber, Ingenieur, München, Bayern

Philipp^ Hübner, Dipl.Ing., Landscape, Neißeaue

Wolfgang Heidrich, Dipl.-Ing., Retired, Formerly: Regulatory Authority (Bundesnetzagentur (BNetzA)), Darmstadt

Thomas Hoerttrich, telecommunication engineer, Dipl. Ing., Berlin

Dave Hoffmann, Mechanical, Braunschweig, Niedersachsen

Manfred Hofmeister, Dipl. Ing. and Baubiologe (IBN), Deputy Mayor of Bad Reichenhall, Bad Reichenhall, Bayern

Wolfram Holz, Dipl.-Ing.-agr., Agricultural Engineer, Northeim

Horst-Dieter Hommel, Dipl.Ing.Verfahrenstechnik (Process Engineer), Karlsruhe

Wolfgang Horn, Telecommunications engineering, Quality Engineer, Geiselhoering, Bavaria

Martin Huber, Automotive, Electronics & Software, Munich

Roland Häußler, Dipl-Ing., Kaufering, Bavaria

Jesse Imtraut, Dipl. Ing. Nachrichtentechnik, Berlin

Lutz Janke, Engineer, Hofheim

Elias TT Jap, Freiburg im Breisgau, BW

Bernd Kemmler, Tuebingen

Klaus Köhler, Diplom-Ingenieur (FH) Fernmeldewesen, Schleiz, Thüringen

Rainer Küpper, IT Administrator, Frankfurt

Martin Kralicek, Dipl. Ing. (FH), Steffenshagen, Mecklenberg

Andre Kramer, Dipl.-Ing., Detmold, NRW

Jocke Krauss, Dipl Ing FH, Böblingen, Baden Württemberg

Stephan Krischer, Cologne

Udo Krueger, Master of Electrical Engineering, Herrsching, Bavau

Bernhard Kulot, Munich

Olaf Kulpe, Dipl.Ing., Engineer, Hamburg

Christoph Langer, Diplom Engineer, Mechanic, Haan

Rudolf Lauster, Computer Scientist, München, Bayern

Helmut Lawrinenko, Achstetten

Uwe Lehmann, Software, Kamenz, Saxony

Hans Joerg Lehwalder, Dipl. Ing., Horgenzell

Bettina Lepschi, Dipl. Chem-Ing. (FH), Umweltanalytik und Baubiologie, Calw

Christian Link, Leonberg, Baden-Württemberg

Guido Lotte, Food technology engineer, Osnabrück, Niedersachsen

Christian Mangold, Software Engineer, Göppingen

Stefan Mattausch, Mechanical Engineer, Nuremberg, Bavaria

Lothar Meidl, Dipl.-Ing., Mechanical Engineering, Schweinfurt

Laura Melnichi, Software developer, München

Arnold Metnitzer, Automotive, Lithography, Aalen

Dagmar Müller, Media and Communication, Ravensburg, Deutschland

Hubert Müller, Applied Technology, Ravensburg, Baden-Württemberg

Karin Müller, Dipl. Ing. agrar, Konstanz, Baden- Württemberg

Eugen Karl Mössner, environmental technology, Freiburg, Baden Württemberg

Olaf Mueckel, Dipl.Ing.FH, Environmental Engineer, Hamburg

Ilka Mutschelknaus, Dipl. Ing. (Fh), Interior Architect and Building Biologist, Dießen

Zuleikha Nadi, Bachelor of Engineering, Hamburg

Thomas Neumann, Software Developer, Berlin

Peter newerla, Dipl. Ing. Technical Communication, Schramberg

Franz-Josef Oberthür, Ahaus, NRW

Hartwig Pforte, Dipl. Ing., Electric / Electronic, Schongau, Bayern

Arno Pillwein, Dipl.-Ing., Electronics: High frequency and telecommunications, Albstadt, Baden Württemberg

Rainer Poertner, Engineer, Dietzenbach

Mike Pommerening, Linden, Hessen

Sarah Presser, Salzgitter

Ekaterina Prudnikova, Leipzig

Jamila Pumm, Bachelor of Engineering, Weinheim

Mathias Rammer, Dipl.-Ing. FH, Großröhrsdorf, Sachsen

Winfried Rüb, Dipl.-Ing., Development of Electrohydraulics, Neustadt am Main

Oliver Reissig, Sound Engineer, Berlin, Deutschland (DEU)

Mathias Renner, M. Sc., IT-Engineer, Berlin

Michael Rheingans, Dipl.Ing., Automation, IT, Hamburg

Kerstin Ringel, atc, Berlin

Andrea Rinninsland, Düsseldorf, NRW

Christian Schade, Dipl. Ing., Mechanical engineer, Munich

Uwe Schmidt, Electronics Engineer, Oldenburg

Wulf Schmidt, Electronics, Braunschweig, Lower Saxony

Natascha Schmitz, Dipl.-Ing. (FH), D-53547 Roßbach, Rheinland Pfalz

Bernhard Schnurer, Master No Limitations, 21680 Stade

Harald Schueler, Electronics, Backnang

Gert Schwarzbach, Graduate Engineer, nuclear physics, Managing Director, Berlin

Marina Schwarzbach, Power plant construction, former Engineer, Berlin

Richard Schwarzkopf, Dipl.-Ing. (TU) and Dipl.-Ing. (FH), Sielenbach, Bayern

Gerhard Schweizer, Dipl.Ing. (FH), Konstanz, Deutschland

Erich Simon, Reinheim, Hessen

Melanie Sarah Stangl, environmental, Schwenningen, Bayern

Martin Stähler, M.Sc. Electrical Engineering, Heidelberg

Hans-Joachim Stich, Limburg, Deutschland

Girgl Strunz, Dipl. Ing., Technical University Munic, Garmisch-Partenkirchen, Bayern

Uwe Stötzel, Information Technology, Heppenheim

Marcus Stuhl, Magdala OT Göttern, Thüringen

Holger Tausendfreund, Rohrdorf

Peter Teufel, Dipl.Ing., Radolfzell, Deutschland

Ulrich Tiling, civil engineer, Marktoberdorf, Bavaria

Heinz Trabert, Eletrotechnik, allgemein, Mechernich, NRW

Iris Trautwein, Dr.-Ing., Ottobeuren

Kordula Ullmann, medical technology, Berlin

Stefanie von Uckro, Chemical, Kassel

Elke Walle, Dipl.-Bauing., Cottbus, Brandenburg

Ulrike Walter, Kempten, Bayern

Jakob Wapler, MSC, Steinhöring

Kurt Wapler, mechanical, Haag, Bavaria

Peter Wassmer, Electronic, Waldshut-Tiengen

Andree Wendering, Dipl.-Ing. Mechanical Engineering, Teacher at Berufskolleg Bocholt-West, Bocholt

Jakob Werner, Bachelor of Engineering, Boertlingen

Werner Wiartalla, Diplom Physik Ingenieur, ufafabrik Berlin, Berlin, Berlin

Marius Wlassak, Masetr if Science MBT Dipl. ENG, Munich, Deutschland

Gabriele Wolfram, steel construction, lecturer, Fürstenwalde, Brandenburg

Mareike Wuerz, Engineer, regulatory affairs, Gundelfingen

Dieter Ziesel, Freiburg


GHANA

Atto Iddrisu, BSc Engineering Physics. Msc Geophysical engineering, Geophysical Engineer, Accra


GREECE

Nomikos Antoniadis, MSc in Computer Science, Athens

Lilia Gavriniotou, Civil Engineer, Athens

Michael Kagelidis, MSc, Mechanical Engineer, Kifissia

Athanasios Koutsocheras, Mechanical Engineer, Athens

Acid Kykeon, Master of Computer Engineering, Internet Security, Athens

Eleni Lainidou, Degrees in Agriculture Live Production, Nursing, Developer/Computing Engineer, Thessaloniki

Panagiotis Morozines, Mechanical and Electrical Engineer, Piraeus

Apostolos Nikolaos, Graduate Student of Electrical Engineering, Technical University of Crete, Chania, Crete

Aristeidis Oixaliotis, Mechanical Engineer, Athens

KONSTANSTINOS PAPAGIANNOPOULOS, ATHENS

Gerasimos Sarafoglou, Chemical Engineer, Perama

Emmanuel Simantirakis, Electrical Engineer, Athens

Lazaros Sophianidis, MSc, Electrical Engineer, Loutraki

Despina Spanoudi, Chemical Engineer, Athens

Konstantinos Theodoropoulos, Electronics Engineer, Patras

Vasileios Vasileiadis, Aircraft Engineer, Loutraki


HONG KONG

Tony Giufre, Bachelor of Electronics, Electronics, Hong Kong, HONG KONG ISLAND

Christiane Tan, Dipl.Ing., Hong Kong

Tony Wong, Engineer, Hong Kong


HUNGARY

Attila Csóti, Horticultural Engineer, Öregcsertő

Ferenc Deák, Budapest

Peter Erdei, Electronic, Sales, Budapest, Pest

Csaba Hantos, university, Software Engineer, Software Developer at T-Systems, Lövő

Zsuzsanna Haraszti, chemical engineer, Budapest

Norbert Mezzey, Quality Engineer, Vác

Eniko Pongracz, MS Engineering, MS Economics, Pomáz

Enikő Pongrácz, MS Eng, MS Ec, Budapest, Hungary

Laszlo Szabo, MSME, Laboratory Design, incl. Electromagnetic Radiaton Shielded, Argonne National Laboratory (Retired), Organic Farmer, Dunaföldvár, Tolna

Miklos Szigeti, Budapest, Pest

György József Tóth, mechanical, Győr

Károly Tuszinger, Budapest

Vilmos Vincze, BS, MS, Managing Director, SEW-EURODRIVE Kft., Budapest


INDIA

Lokesh Ahuja, Noida, UP

Shikhar Awasthi, Bachelor of technology, Information technology, Senior Software Engineer at Pegasus infocorp, Pune, Maharashtra

Deepak Indian, MBA, Law, Delhi, Delhi

SK somirul Islam, Diploma in civil engineering, Civil, Reiki master teacher, Howrah, West Bengal

Rene Janssen, Electrical Engineer, Building Biology Consultant IBN, Auroville, Tamil Nadu

Kamal deep Jaswal, Batchlors of technology, Mechanical engineering, Studying, Hamirpur, Himachal pradesh

Nirmal KS, CHENNAI, Tamil nadu

Shilaish Kumar Sharma, I Sc., Diploma in Wireless, COP as Radio Officer in MM Service, "In Service" Specialization in Aero Communication, Retired Engineer In Charge in Ministry of Communications, Post Retirement: (i) Diploma in Acupressure Health Care (ii) RMP in ATM / Alternative Therapies & Medicines followed by Number of Specialisations in the Fields of Alternative Therapies, Medicines & Nature Cure, New Delhi

Vineet Kumar Singh, Engineer, Noida

Dibyajyoti Mohapatra, Masters, C.S., Pune, Maharashtra

Vishwas Prasad, Bachelor of Engineering in Computer Science, Senior Business Analyst at Epsilon, Senior Business Analyst at Thermo Fisher Scientific, Senior Business Analyst at HP, Lead Business Analyst at CustoLogix Inc, Bangalore, Karnataka

Rangaswamy Ramakrishnan, Bachelor of Engineering, AMFPSI, Mysore, KS

Anuj kumar Sahoo, Engineering, Bhopal, Madhya Pradesh

Siddharth Sen, Computer Science, New Delhi, Delhi

vibhuti singh, BE (mechanical engineering), mechanical engineering, bhopal, madhya pradesh

Vijith Viswanathan, software, bangalore, karnataka


INDONESIA

Babay Jutika, Master Engineer, Industrial Engineer, Lecture: Al Kamal Institute Science and Tecnology, Bandung, West Jawa

Ady Setyawan, Civil Engineer, Surabaya, East Java

Subramanian Thenappan, BSc, Plant Manager, Jakarta, Banten


IRELAND

Gerard Barry, Ennis

Wilhelm Bodewigs, Dipl. Ing., Urban Planner, Affiliated with Association Building Biology (VB), Sligo, Co. Sligo

Neville Bradley, Fire Engineering Science and Construction, Occupational Safety Officer, Institution of Fire Engineers (IFE) Training Officer, IFE Branch Council Member, Fire Services Manager, Dublin

Hugh Thomas Cavanagh, Electrician/Electricial Engineering Technician, County Dublin

Richard Colson, MSc Engineering, Retired, Rosmuc, Co. Galway

F. Cooney, Engineer, Portlaoise, Laois

Paddy Doherty, Buncrana, Co. Donegal

Roseanne Dolan, BA, MSC Multimedia Technology, Software, Dublin

Shauna Dolan, Galway

Declan Gannon, BSc (Phys, Chem, Maths), MSc (Optoelectronics), Engineer, Cork

philip keepence, mechanical, galway, co,galway

Gareth Marshall, Organic Farmer, Electrician, Military Radio Frequency Operator, Connacht

BRENDAN MCKEOWN, Electrical engineering, Student, Ballymahon, Longford

John McKeown, Diploma in Electronics, Test Engineer Software, Collon, Co. Louth

Chris Miller, Bachelor of Technology in Electronics, Electronic Engineer, New Ross, Wexford

Shane Mullen, Electrician, Ballaghaderreen, Co . Roscommon

Aodh O'Neill, IT Related Honours Degree, Waterford, Munster

Dean Simic, Electronics Engineer, University of Electrical Engineering Josip Juraj Strossmayer in city Osijek, Republic of Croatia, Dublin, Dublin 18

Vincent Tsoi, Civil Engineering, Dublin


ISLE OF MAN

Andrew North, BSc Industrial Design, Senior Lecturer in Creative Thinking, University College, Port Erin


ISRAEL

Motty Cohen, MA, Computer, Infrastracture mgr, Netanya

Yuriy Rober, Master degree, Rishon Le Zion, Merkaz

eyal shhmashi, BSC, Commumication systems engineer, petach tikva


ITALY

Matteo Bertulini, Laurea, Administrator, Montorfano, Como

Delia boccardo, Ingegnere, Environment, Alpignano, to

Marco Brianza, Cermenate, Como

Marco Brianza, Layout Engineer of Automotive Chip, Cermenate

Carlo Ceccarelli, System Engineer – IT, San Felice Circeo

Michele Cino Colajanni, Cogne

Azul Fernandez, Bachelor of Electrical and Sustainable Energy Engineering (Honours), Engineer, Geobiologist, Electrician, EMF Auditor

Alessandro Forcella, Dr. Eng., Electronic Engineering, Telecommunications, Rome

Massimo Frau, developer, Cagliari, SU

MONICA GORA, engineer 5th degree, Torino, Italy

GIAN GREMO, laurea in ingegneria elettronica, electronic engineer, TORINO

Andrea Meazza, Vimodrone, Milano

Agata Milazzo, PhD, Engineer, Gravina of Catania

Franco Morando, Phd. in Computer Science, Electronics, Genova

Luca Nicotra, Engineer, Honorary Academic at Accademia Piceno-Aprutina dei Velati, Honorary Academic at Accademia di Filosofia delle Scienze Umane, President of Cultural Association, "Arte e Scienza", Editor-in-Chief of "ArteScienza" magazine, Rome

Davide Maria Palio, MEng Electronics and MSc Telecommunitations and Information Systems, Building Biologist, former Solution Architect at Nokia Networks and other telcos, San Gregorio, Catania

Gianluca Romanin, Electronics and Software, Vimar S.p.a., Osoppo, Udine

Marcello Stampacchia, Mechanical Engineer, Brisighella, Ravenna


JAPAN

Patricia Ormsby, B.S. Chem. Eng., Language Specialist, Fujinomiya-shi, Japan


JORDAN

Mohammed Al Salameh, PhD Electrical Engineering, Full Professor at the Jordan University of Science & Technology, Former Dean of Scientific Research, American University of Madaba, Irbid


KAZAKHSTAN

Xeniya Denissova, Magister, Almaty, Kazakhstan

Eugen Gulevich, Pavlodar

Alyona Melyoshkina, Almaty

Bagdat Omarov, Economist, KEU, Karaganda, Kazakhstan, Nur-Sultan

Vladimir Slessarenko, telecommunications, Aqtau, Mangistau

Madina Smagulova, Energy, KAZ Design & Development Group LLC, Almaty


KOSOVO

Muharrem Pozhegu, Specialist, dipl.Engineer, Food and Chemistry Technologist, Gjakova


KUWAIT

Hanan Alhamli, Bachelor of Science, Electrical and Electronic Engineering, Andalous

Anna Majewska, Master od Economics, Project Controls, Kuwait, Kuwai


KYRGYZSTAN

Maiia Golovenko, Bishkek, Chyi obl.


LATVIA

Kristina Biruta, Mg.Eng., Life Coach, Jelgava, Latvia

ARTIS MUKANS, engineer electrician qualification in power supply specialization, Electrical, Smarde, Latvia/Smarde/Engure


LEBANON

Ziad El Samad, M.S. in Computer Engineering, Senior Network and Systems Engineer, Senior Network and Systems Engineer / Consolidated Consultancy Group, Tripoli, North Lebanon


LUXEMBOURG

Dario Barbarino, BSc, Bettange-Mess

Tomasz Lenczewski, Alzingen


MACEDONIA

Nikola Ristov, engineer, Radovis


MALAYSIA

CHow TAt Chan, MBA, Electrical, Kuala Lumpur, Malaysia

Karthikeyan Mohan, Master's in Electrical Engineering, Energy, Project Scheduling, Senior Engineer / Minconsult Sdn Bhd, Kuala Lumpur, Wilayah Persekutuan


MALTA

samwel Buttigieg, B.Eng (Hons), Mechanical, Malta


MARTINIQUE

Matthieu Midonet, Le vauclin


MEXICO

Raymundo De la Fuente, Querétaro, Querétaro

Laurent Devaliere, Merida, yucatan

Jesus Diep, Electronics Engineer, Grupo MAZZ, Coyoacán

Jaime Pascal, Bachelor's degree, Civil Engineer, Mexico City

Guillermo Popoca Boone, Mechanic, México Ciudad, Ciudad de México

Miguel Santamaria, Mechanical Engineer, Estado de México


MOLDOVA

Ion calamanov, Information technology, Chisinau

Iurie Sadovnic, Engineer Telecom, Telecom, Neotec SRL, Chisinau, Chisinau

Inga Seredenko, Tiraspol, Moldova

Igor Sorocean, Chisinau


MONTENEGRO

Anna Butkevych, PhD student, Ecology, BAR

Denis Kurpejović, Diplomirani mašinski inžinjer, Bar


NETHERLANDS

Lyckle Aardema, MSc Electrical Engineering, Rotterdam

Anke Arts, Ing., Warnsveld, Gelderland

Helge Baars, M.Sc., Petroleum, Groningen

Gideon Biegstraaten, Traffic, Adviser, Witharen, Nederland

Peter Daub, Ing, Mechanical Engineering, Chairman Consumer360Academy, Maastricht, Nederland

Simone de Best, software, Alkmaar, North Holland

Jaap de Korver, IT, Bennekom, Gelderland

Matthijs de la Rive Box, Warnsveld, Gelderland

maurice de meijer, Bachelor of science, Western Nature management, Zelfstandige, Epe, Gelderland

Marcel Dijsselbloem, Machine configurations, DCC Engineer, Venry, Limburg

Eric Greiving, bachelor degree, Information Technology, Emmen, Nederland

Johan Groothuis, general engineering, consultant now retired, Koudekerk a/d Rijn

A Hamelink, Product Design Engineer, Hulst, Zeeland

bertjan hofstede, ships engineer, rheden, gelderland

Anneke Horstink, HBO, Warnsveld

Wijnand Hörchner, Software, Hilversum

Boris Jeremic, Hardware software, ges, Krommenie, NH

Adrianus Johannes, Electrical Engineer, United Nations Ambassador for People with Disabilities, Bleiswijk

Benjamin Jung, Physics, Sint Odiliënberg

Sebastiaan Kamp, Software, Ede, Gelderland

Marc Adil Kengen, Physics Engineer, Utrecht, Utrecht

robin ketelaars-zuidhoek, drouwenerveen, Nederland

Dinette Keulen, Engineer in Plant Breeding, Friesland

Roel Kiers, Eng., Business administration, Engineer, Zwolle

Waldy Kivits, B.Eng., Waalwijk

Sascha Koershuis, Engineer, Life Coach, Deventer

Jerry Kooyman, Mechanical Engineering, Delft, Zuid Holland

Han Leuven, Traffic Engineer, Roosendaal

Anna Matter, mechanical engineering, Haarlem, Noord-Holland

Pieter Meester, Retired General manager Telecom consultancy company, Zeist

V. Mulder, Industrial Engineerimg & Management, Msc., Amsterdam

Gerard Olsthoorn, ING., electro technical engineer, Spijkenisse, Zuid-Holland

Wouter Olsthoorn, IT, Leidschendam, Zuid-Holland

Jo Peentje, Amersfoort, Utrecht

Sander And Marjo Schilstra, Technical, Hengelo, Overijssel

Fons Sijm, civil, Diepenveen

Paul Simpson, BSc HONS Geography , PGCE Geography, Navigation, Leiden, South Holland

n spron, hbo, design engineer, beek, gelderland

Jan Steenbruggen, Engineer, Zeist, Utrecht

Henk Stevens, ing. in electrical engineering, Made, Noord Brabant

Julian Stolk, Udenhout

Frank Storm, Chemical Engineer, Priest, Utrecht

Bert van Baar, Marine Engineer, Langedijk

Daniel van den Berg, HAVO Natuur & Techniek, HAVO Natuur & gezondheid, Metalic, presistion, student at the leidse instrumentmakers school, Zoetermeer, Zuid-holland

Jolanda van den Berg, BSc in Electrical engineering and projectmanager for Dutch Telecom during the start of GSM, Genderen, Nord Brabant

Wim van der Well, Ingenieur, Utrecht, Utrecht

Henk van Doorn, BSc Mathematics, ICT, Solution Architect, Den Haag

Jan van Gils, Doctorandus in Engineering, Rotterdam

eddy van herk, gouda, Nederland

Alex van Wettum, MSc Computer Science & Telecommunications Systems, ICT Business Analist, Amsterdam

Oscar van Wijk, ING., Civil, Koudekerk aan den Rijn, Zuid-Holland

Đorđe Velimir, IT, Amsterdam

joop verhof, ing, atm machines, oisterwijk, noord brabant

Paul Vrenken, Master of science, Waalre, Nederland

Emiel Wijgerink, MSc, PDEng, Software Engineer, Eindhoven

Feiko Withagen, Bachelor of Science, Industrial design, Head of Design department at VelopA, Gouda, Zuid-holland

Robby Ydema, ingenieur, Boijl, Nederland


NEW ZEALAND

Mateusz Baranski, Master of science, Surveyor, Auckland, Auckland

Lucinda Burrows, BSc (Hons) Chemistry, Process Engineer, Invercargill

Silke Carter, Post Grad, Architect, L'arche Mount Tabor Trust, Glen Eden, Auckland

Tim Dyer, Computer and network engineering, Information technology, Auckland

Susan Gakea, Engineering degree, psychology diploma, Palmerston North, Manawatu

Stephen Hewitt, Engineer, New Plymouth, Taranaki

Sidrik Hofman, Automotive, Auckland

Jonathan Ingram, Electrician, Christchurch

Wolfgang Janata, BE(Chem), Diplom Ingenieur, Retired Environmental Consultant, Masterton, Wellington

Nessta Jones, MSc Computer Science, IT, Auckland

Nico R. Klaus, Marine Engineer, Retired, Napier

Raig Kleinhans, Bachelor Engineering, IT Consultant, Cyber Security Engineer, Motueka

Francis Markho, BsC Electrical Engineering, Building Biologist, Director, Less Radiation for You Ltd., Auckland

Richard Matthews, aircraft, Auckland, Hillsbrough

Ulrike Neumann, Dipl-Ing. Landscape planning & ecology, Wellington

christine paris, BE, MBA, Project Consultant, tauranga, bay of plenty

Leo Ramakers, NZCE (telecom), inventor Electronics & Audio, Paraparaumu, Wellington

Soumyashree Rath, Masters in software engineering, Software, Auckland

Hank U. Rebmann, mechanical, toolmaking, Waitati, Otago

jj roux, Information Technology, Nelson, Tasman

MARK RUTHERFORD, AUTOMOTIVE DEGREE-ENGINEERING., NORTHLAND

Simin Williams, Electrical & Electronic Engineer, Gisborne


NORWAY

Noralf Aunan, Engineer, Trondheim

Erik Aursland, Electronics Engineer, Åkrehamn

Morgan Bakke, BSc Mechatronics, Certified Electronics repair, Trysil

Karl Olav Bergesen, Engineer, Ict/Datacom networks, Stavanger

Jonathan Björklund, MSc Environmental engineering, Stavanger

Lars Hallvard Dahle, Bachelor’s degree, Shipbuilding consteuctions, Operation manager, department manager mechanical subjects, lecturer, Molde, Møre og Romsdal

Jostein Eliassen, Civil engineer and medicine, ., Rognan, Nordland

Jostein Eliassen, Civil engineer and medicine, Rognan

Svein Ellingvåg, Teacher, Mecanics, NØVGS - highschool, Tynset

Lars Erik Eriksen, Technical Cybernetics,, Oslo, Oslo

Ingvard Frøyland Bache, Bachelor Chemistry, Engineer, Ølen

Magne Furusund, Marine Engineer and Industrial Mechanic, Special Worker in Petroleum, Florø

Asbjørn Galaasen, Computer Engineer, IT Consultant, Oslo

Frank Gerritsen, Ing., Næroset, Hedmark

Craig Harvey, BE(Hons)/BSC, Mechatronics, Chief Engineer, Oslo

Bjørn Hjelle, Master of Science, IT, Oslo

Viggo Iversby, Bachelor, SARPSBORG, NO

Artur Patrik Kardas, Design Engineer, Sandefjord, Vestfold

Ragnar Kjøglum, Elektro Engineer, Høylandet

Linn Kl, Mechanical Engineering and Energy Systems, Oslo

Geir Loseth, Tønsberg

Hilde Mathisen, Diploma engineer, Kapp, Norway

Andrea Mellbye, Chemical engineer, Oslo

Morten Mjøsdal, Construction engineering, computer science., Rygge

Unni Pedersen, Chemical engineer at a research senter in Oslo, Norway, Homeopath, Son, Akershus

Jan Råke, Master of Engineering, STAVANGER

Jan Råke, Master, Engineer, STAVANGER, Norge

Finn Schatvet-Riisager, Engineer of electronics, Engineer, Notteroy, Norway

Sture Søreng, Electronics and Radar, Systems Engeneer, Larvik

Eirik Storjordet, Electronics Engineer, Retired, Tårnåsen


POLAND

Bartlomiej Boniecki, Masters degree, IT, Gdansk

Jaroslaw Krzyminski, electrical, Poznań, Wielkopolskie

Maria Leśniak - Wojciechowska, 32-031 Mogilany, Powiat Krakowski

Maria Leśniak, Bridges and underground structures, Master of science, Marki

Adam Marczak, Inżynier, Warszawa, Warszawa

Aleksandra Mroszczak, engineer, Maciejow

Anna Smołka, Mgr inżynier, Świętochłowice

Pawel Stasica, ECAD, Kalwaria Zebrzydowska, Malopolska

Janusz Strzyżewski, Master of Engineering, Designer of Electrical Installations, Faculty of Electrical Engineering, Warsaw University of Technology (Retired), Warsaw

Krzysztof Szramko, Agricultural Engineer, Farmer, Międzylesie

Krzysztof Tytko, Mining Engineer, Tychy

Joanna Usidus, IT Engineer, Warsaw


PORTUGAL

Daniel Amador, Aeronatic, Setubal, Setúbal

Vasco Amores de Sousa Lourenço, Sound, Viana do Castelo, Viana do Castelo

Seth Birkholz, Electrical Engineering, Igreja Nova, Mafra

Joana Biscaia, Biotechnology, Sintra

Ivo Caim, It, Vn

Marta Coelho, Forest engineer, Lisboa

Nuno Correia, Computer Engineer, SAP Consultant, Lisbon

Nuno Miguel Costa, Biotecnogical engineering, Loulé Portugal, Algarve

Paulo Costa, Mechanical Engineer, Agualva, Sintra

Ruben Costa, Bachelor, Computers, Developer, Lisbon, Lisbon

Bernardo Ferreira, Electronics and Computers, Cem Soldos, Tomar, Santarém

Filipe Goulão, MSc, Computer Science, Évora, Alentejo

Pedro Maia, Aljezur

Goncalo Mendes, Industrial, Lisboa

Vitor Mota, Master of Engineering, Informatics Engineering, Maia, Porto

Ana Pinho, MSc Civil Engineering, Faro, Algarve

Tânia Filipa Santos Marques, Computer Science Engineer, Writer, Leiria

Pedro Santos, Agronomic Engineer, Idanha-a-Nova, Castelo Branco

João Vilelas, Mechanical engineer, Seixal


REPUBLIC OF NORTH MACEDONIA

Ilija Prentovski, Electrotechnical Engineer, Skopje


ROMANIA

Cristian Alexandru, Computers, Bucharest

OZSVATH ALEXANDRU, GHERLA, CLUJ

Cătălina - Monica ALEXE, Lecturer Ph.D Eng., production systems management, Lecturer / Polytehnica University of Bucharest, Bucharest

Cosmin Andrei, Master Degree, Electronic, Engineer in Electronics, Brasov, Brasov

Gabriel-Silviu Aoșan, Engeneer of agricultural mechanics, Faculty of Timișoara, Romania, Agricultural mechanics, Administrator of the company Melidava, Varlezi, Galați

Dan Atanasescu, Automotive engineer, Pitesti, Arges

Corina-Elena B, BSc in Computer Science, Computer Science, Bucharest

Florinel Dorin Badau, production systems, Turda, Cluj

ANCA CRISTINA BADEA, Chemical Engineer, Bucuresti

Olivia Badea, engineer, computer, Bucureşti, sector 3

PAULA PARASCHIVA BADEA, inginer chimist, Bucuresti

Valentin Badea, București

Ileana Livia Balan, Bucharest

Gabriela Balasa, engineer, Bucharest

Monica Benedicta, Bucuresti

Dorin Berian, IT, Timisoara

Romeo Birovescu, Bucharest, Bucharest

viorica bogdan, Bucharest

Carmen Bonea, Deva, Hunedoara

Alin Victor Brados, Programmer, Bucharest

Daniel Bucurescu, IT, bucharest, romania

Oviidiu Buruiana, Mechanical Engineer, Piatra Neamt

ioana chiran, Pitesti, ROMANIA

Irina Chiriac, Computer science university, IT, System architect, Bucharest, Bucharest

Tudor Chirita, Bucharest

Vasile Cocor, Reprezentant vanzari, Cluj Napoca

Razvan Condrea, Master, Electrotehnics, Sf Gheorghe, Covasna

Aurelian Constantin, Bucuresti, Romania

Corina Constantin, Environmental, Pitesti, Argeș

Mihaela Constantin, analist programator / R.A.R. Bucuresti, Bucuresti

Rusu Constantin, Cercetator stiintific - Institutul Geologic al Romaniei, Bucuresti, Romania

Mircea Corcodel, Uvt, Telecomunicații, Ing. Nokia, Timișoara, Timis

Cristiana Costache, inginer, automatica, Bucuresti, Romania

anton costel, inginer, topograf, IASI, moldova

Gabriel Cozmei, Bacau

Arcadie Cracan, PhD, Microelectronics, Lecturer, Iași, Iași

Lucian Crismaru, IT, Bacau, BC

Mihai Cristian, Otopeni, Ilfov

Otto Czigler, University, University of tehnics, București, București

dan dabija, bucharest

Ildikó Daday, Computer, Oradea

Irinel Dan, IT, Iasi, Romania

Stela Dan, Chemistry, Fagars, Romania

Vasile Dan, Telecomunicatii, Fagars, Romania

Danila Danut costel, Mechanic, Ctp iasi, Iasi

Flaviu Demian, IT, Cluj-Napoca, Cluj

Ionel Stefan Dobre, Electronic Sales, Bucuresti, Bucuresti

Camelia Donici, Iasi, Jud. Iasi

Petru Dorin, Campina, Prahova

Aurel-Alin Dragoi, License, Automotive, Metaplast, Bucharest

Mariana Dragulanescu, Iasi, Iasi

Razvan Dura, Master, Building Service, Iasi, Iasi

SCHIOP EMIL, ELECTROTEHNIC, CLUJ NAPOCA

Miklos Eva, textiles, Miercurea Ciuc, Harghita

Radu Farnoaga, Bucharest

Dariu Faur, Mecanic, Deva, Hunedoara

Bunea Florin, metalurgie, Galati

Popa Gabriela, DTP, Bucharest, Romania

Elena Galan, Chemistry, Bucharest, Bucureşti

Sorin Gavril, Bachelor, Software, Software Engineer, Timisoara

Ingrid C. Gavrilovici, Da, Project manager, Iasi, Iasi

DANIELA GEJL-HANSEN, SIBIU, SIBIU

Ana Maria Ghenea, Chemist, București, Sector 6

Nicolae Gheorghe, IT, Bucharest, Bucharest

M Glasberg, Engineer, Information Technology, Botoșani, Botoșani

Ileana Groza, software development, Cugir, Alba

Liliana Guraliu, Bucuresti

Carmen Maria Gyiman, Bucharest

Vasile Halasanu, master, Mechanical Engineer, Executive Manager/Intercommunity Development Association." AQUA "Botosani, Botosani, Botosani

Elena-Raluca Hangu, Bachelor's Degrees, IT, IT Engineer, Iasi, Iasi

Danut Hurba, electronist, Bucutesti

Cristian Iacob, electric, Alba Iulia, Alba

Sorin Iepan, IT, Brasov

Radu Ilie, Economist / IT, Service Manager, Bucharest, București

VALENTIN INSURATELU, INSTITUTUL POLITEHNIC BUCURESTI, TCM_Politehnic Institute, BUCURESTI, BUCURESTI

Mihaela Ioja, DIPL.ENG, IT, Bucharest

Adriana Ionescu, Assistant Professor, Civil, Craiova, Dolj

Victoria Ionescu, Engineer, Iasi

Ovidiu Iute, Electrical engineering, Bicaz, Neamt

Eva Kiraly, Master degree, Computer and autmatization engineer, Oradea, Bihor

Lorand Kiss, Electrical, Engineer, Brasov, Brasov

Alecu Lache, engineer, aeronautics, Buzau, Buzau

Iulian Lates, Bucuresti, 5

LAPTES LAURA, SATU MARE

Corin Cristian Leac, Civil engineer, Brad, Hunedoara

Mirela LEONTE, University, electrotechnical, GALATI, GALATI

Carmen Liliana, Mechanical, Bucharest

Marinescu Liviu Andrei, Craiova

Aurelian Luca, transport, BUCURESTI SECTOR2

Horia Sorin Lupu, Engineur, Mehanical, Timișoara

Paul Lupu, MSc, Software Architect, Cluj Napoca, Romania

Dan Mali, Automation, Tg Mures

Iuliana Maracineanu, TCM, Bucuresti

Gabriel Maris, Technical University, Electronics, Iasi, Iasi

Evanghelia Elena Mateescu, Politechnics University, Chemistry and Technology of Textiles, Holistic Welness Therapist/SC EVA STIL SRL/ Tachyonic Energy Therapy, Reflexology,, Mangalia, Constanta

Dana Meculescu, Bucuresti

Viorica Melis, Bacau

Vlad Mihaescu, Bucharest, Bucharest

Constantin Mihailescu, pensionar, Rm. Vâlcea, Vâlcea

Adriana Mirescu, electrical, Quality Control, Bucharest

Adrian Mocanu, Brasov, Brasov

Viorel Morogan, Brasov

Catalin Morosan, Computer Science, Bucuresti, Bucuresti

Gheorghe Munteanu, Barlad, Vaslui

Stefan Musceleanu-Ispas, Buftea, Ilfov

George Danut Neagoe, Computer Science, Software Engineer, Bucharest, Sector 6

Eduard Neagu, Bucharest, Sector 5

Paul Nedoiu, Bachelor degree in computer science, Computer Science, Timisoara, Timis

Paul Nedoiu, Computer Science, Targu Jiu, Gorj

Lenuta Neghina, Darabani, Botosani

Elisabeta Alina Negrea, Bucuresti

Sorin Nichitescu, CONSTANTA, CONSTANTA

MARIN NINA, IT, sat Iclozel comuna Iclod, JUDETUL CLUJ

Sorin Nita, MBA, Automotive Engineering, Akka Romserv, Deva, Hunedoara

Constanța Nodea, București

Carmen Odubasteanu, Lecturer, Computer science, Phd eng / politehnica university of bucurești, Bucuresti

Iulian-Marius Optea, Sound, Roehampton University, Birmingham, Giurgiu

Mariana Orjanu, Ploiești

Georgiana Pana, Engineering Faculty, Mioveni, Romania

Neamtu Paul Ciprian, Engineer, Sales, Targu Mures, Mures

CORNELIU PAULET, masters degree in Industrial Engineering, machine construction, Mechanical engineer, IASI

Sivia Paun, Bucuresti

Bogdan Penescu, engineer in computer and controller, Bucharest

Ion Penu, Constanta, Constanta

Dan Perdeicu, Engineer, Automation, București

GURAN PETRE DRAGOS, BUCURESTI, BUCURESTI

Emil Pipa, Electronics and Telecommunications, Bucharest

Elia Plian, Phd, Electronic, Bucuresti

Marcel Poșa, Porumbacu de Jos, Sibiu

Mihai Sebastian Popescu, mba, telecommunications ericsson, SC SMART EMR PROTECTOR SRL, Bucuresti - Sector 6, Bucuresti

Alin Precup, Tarnaveni, Mures

Claudia Preda, IT, Craiova, Dolj

Mihai Preda, Bucuresti, Romania

Simona Prunean, It, Cluj-Napoca

Monica-Georgiana Pătrașcu, Agronomy, Constanța, Romania - CONSTANTA

Catalin Radasanu, Computer Science, Bucharest

Gelu Radu, Ingineer, Mecanica, București, București

Cristian Radulescu, Aviation, Bucuresti, sector 5, București

Clif Rilea, Onesti

sorin sava, constructii civile, industriale si agricole, bistrita, bistrita nasaud

Anca Maria SERBAN, master degree, horticulture, BUCHAREST, BUCHAREST

Tihon Serghei, Software technology, Bucharest, Romania

Ana-Maria Simon, Student, Electricotehnic, Universitatea Politehnica București, Seimeni, Constanța

Mihaela Sorescu, Timisoara, Timisoara

Viorel Stanescu, Bucuresti, Bucuresti

Robert Emil Stefan, Optical network, NIM Engineer - Huawei, Bucharest, Bucharest

Stefan Stoica, Universitatea politehnica, București

Razvan Stranschi, IT, București

Irina Sucholotiuc, Batchelor's degree, Mechanical engineer, Project manager, Bucuresti, Bucuresti

Ioan Tabacaru, Piatra Neamt

Bogdan Tatarasanu, Ing, Quality assurance, schaeffler, brasov, Brasov

Claudius Teodorescu, MSc, Cristian, Brasov

Mihail-Stefan Teodorescu, Phd., Phd, Assist. Prof., Bucharest, Bucuresti - Sector 2

Aretina Timoce, MD, Bucharest

Serioja Tiron, Galati, Galati

Corina Todea, Electrical engineer, Targu Mures, Mures

Florian Todica, Telecomunication, Camarzana, Satu Mare

Dragos Petru Tomoiaga, diplomat engineer, Customer Supply Representative, Bucharest, Bucharest

Adrian Marius Tonț, Oradea, Bihor

Elena Trifan, Bacau

vasile turcu, IT, iasi, iasi

Mihaela Turlea, Eng, Opera CRO, Timișoara, România

Calin Vatavu, Software, Timisoara, Timis

Marius-Eduard Zega, naval engineer, București, BUCURESTI sector 3


RUSSIA

Лариса Кичигина, Санкт-Петербург

Сергей Анохин, Computer networks, Видеоглаз, Moscow, Moscow City

Мария Муравьева, Владимир, Владимирская область

Владимир Смолин, Соискатель, аспирант, Тепловая энергетика, Барнаул, Алтайский край

АлкАлексан Левоцкая, Санкт Петербург

Надежда Изотова, Челябинск, Челябинская область

Анастасия Цепилова, Екатеринбург, Свердловская область

Александр Марков, Сочи, Краснодарский край

Елена Казакова, Крымский р-н, х.Свет, Краснодарский край

Вадим Шаповал, Мурманск, Мурманск

Элина Сагатдинова, Высшее, Менеджер Крезол, Уфа

Elena Aleksandrova, Chemical engineering, St-Petersburg

Kare Alimova, St petersburg

Julia Anikina, Perm, Perm region

Kristina Baikina, Moscow

Marina Basova, Sankt Peterburg

Nadezhda Bespalova, Moscow

Tamara Bobkova, College degree, Oil industry, Lukoil, Astrakhan

Alesia Boronina, Moscow, Khimki

Alexandra Borsuk, fashion designer, Sankt-Peterburg

Elena Burtseva, Moscow

Marina Chufrnova, Voronezh

Anna Danchenko, IT, Moscow, Moscow city

Lyudmila Denisova, Kostroma

Mary Dolgacheva, Krasnoyarsk

Yaroslava Dovgii, Saint Petersburg

Anna Drobakha, Moscow

Elena Drokova, Energy, Sarov, Nizhegorodskaya obl

Elena Eremenko, Lipetsk

Maria Esikova, Moscow

Olga Fadeeva, Water supply and sewerage, oil industry, Samara

Kristina Fedoseeva, Moscow, Moscow

Anna Fedosova, Moscow, Russia

Anna Fedulova, Ivanovo, Ivanovskaya

Albert G, Moscow

Nelli Galyauva, Kazan

Lyubov Gerasimenko, Moskow

DMITRIY GLAZOV, Mitishi

Evgeniya Golovina, Moscow

Tatyana Gorbenko, HVAC, Moscow

Elena Gulevskaya, Nizhneudisk, Irkutskaya

Yulia Imamutdinova, Уфа, Республика Башкортостан

Alla Isik, General director KLPM, Moscow

Alisa Ivanova, moscow

MARI IVANOVA, SAINT PETERSBURG, SAINT PETERSBURG

Kseniya K, Novosibirsk

Tatiana Karlyusheva, Moskva, Scherbinka

IRINA KHADEEVA, Landscape, Kazan, Tatarstan repablic

Natalia Kirpa, IT, Astrakhan

Bojan Kis, MSc Engineering, Senior Design Engineer, Moscow

Natalya Korenkova, Chemistry, Fronery Rus, Zhukovsky, Moscow region

Anton Krasheninnikov, Saint-Petersburg

Julia Kuzina, Construction, Saint-Petersburg

Alexandra Kuznetsova, Magistery, Electronic, Saint Petersburg, Saint Petersburg

Marina Ladygina, Programming, Chelyabinsk

Irina Lanevich, Tyumen, Tyumen region

Alexey Lavrinov, Environmental, Environmental Engineer, Yuzhno-Sakhalinsk

Anna Lebedeva, Nevinnomyssk

Anzhela Lebedeva, Tyumen

Irina Lebedeva, Serpuhov

Marina Leontyeva, Saint-Petersburg

Kate Lozgacheva, Kemerovo

Ksenia Lyubasova, Saint-Petersburg

Olga Makarova, T plus, Moscow

Natalia Maksimova, Ecology, Vladimir

Liliya Marselskaya, Yekaterinburg, Sverdlovskaya obl

Vitalyi Matveev, Electrical, Borovichi, Novgorod

Ekaterina Minaeva, Moscow

Natalya Mitskevich, Moscow

Daria Moshkina, Moscow

Svetlana Mozhaeva, Air conditioning and low temperature technologies, St. Petersburg

NATALIA MUDROVA, Electrical, MOSCOW

Ekaterina Nikiforenko, Moscow Energetic Institute, ROSEP, Moscow

Evgeniya NIKITINA, Bezram, Moscow

Eugeny Nikolaev, Phd, Petroleum, tomsk, tomsk

Evgeny Norkin, St-Petersburg

Tatiana Orlova, Magnitogorsk

Tatiana Panarina, Moscow

Anna Pervushina, Russia, Samara

Ekaterina Pestova, Bachelor of Engineering and Technology, Industrial Safety, Expert, Saint-Petersburg

Svetlana Pleshko, Moscow

Anastasia Ryabova, Voljskiy, Volgograd

Vlada Sabatyuk, Uhta

Galina Sanina, Magistrate, Voronezh

Svetlana Scobeltsina, Moscow

Galina Senkina, Samara

Tatiana Serdyukova, Surgut

Dmitry Shaykhlbarin, Servers, Ufa

Dmitriy Skibin, IT & Telecom, Vernyy

Indira Smorkalova, Tuimazy

EKATERINA Stasiuk, Moscow

Kseniya Stepanova, Yekaterinburg, Sverdlovskaya

Veronika Surago, Saint-Petersburg

Natalia Tarasova, Barnaul

Evgeniya Tereshchenko, Engineer, Oil industry, Yuzhno-Sakhalinsk, Sakhalin area

Inna Tormina, Magister, Sankt-Petersburg

Natalya Tushkanova, IT, Novosibirsk

Anton Tyurin, Radiotechnics, Saint Petersburg

Sasha Usova, Moscow

Jennya Younsi, Ecology, Naryan-Mar, Nenets autonomous region

Mariia Zadorozhnaya, engineer, Moscow, Moscow

Nelli Zavelinskaya, Volgograd

Anna Zheludova, Moscow, Moscow


SERBIA

Lana Arsic, Master of science, Belgrade, Serbia

milan Bogosavljevic, programmer, belgrade

Dragan Djuric, It Acafemy, Ruma, Vojvodina

Oliver Ivkovic, mechanical, Bor, Serbia

Vesna Janezic, Mineralogy and Crystallography, Beograd, Beograd

Milorad Mandic, BSc Electrical Engineering, Web Development, Belgrade

Slobodan Markovic, Software Engineer, Belgrade

Tanja Miletic, Belgrade

Danica Mladenovic, Agricultural, Novi Sad, Vojvodina

Helena Percix, Office Manager, Subotica

Goran Ratkovic, Road Traffic Engineer, Pancevo

Jasmina Samardzija, MSc (Master of Science), IT (Information Technology), Belgrade, Belgrade

Marija Sarac, Kragujevac, Serbia

Sanja Zec, BS, Belgrade, Serbia


SINGAPORE

Boon lian, Mechanical, bendemeer rd, singpapore

Nixon Neo, Mechanical Engineer, EMF Consultant, EMF-Safety.com, Singapore

Soh Wan Pang, Bachelor of Engineering, Singapore

Yanny Tin, Master in Environmental Engineering, Singapore

Catherine Yu, Information Technology, Sales Engineer, Affiliated with Staffordshire University, Singapore


SLOVAKIA

Andrej Baca, Electricity, Presov, Slovakia

Ján Žigmund, electronics, Technician, Foxconn Slovakia, Nitra, Hiadeľ

Matúš Juriga, Ing., Nitra

Branislav Pauk, Ing., Alekšince, Nitra

Jaroslav Sochor, Biotechnology, BANSKA BYSTRICA, 1

Pavol Spišiak, Ing., Banská Bystrica

RUdolf Urbanovský, Trencianska Turna, Slovensko

Erika Veselská, Ing., mechanical, Sales project manager, Nitra, Nitra


SLOVENIA

ža atelšek, Engeener, Textile, portorož, piran

Jaka Logonder, Mechatronics, ljubljana

Mirjan Nograsek, Dipl.ing., Chem.tech., Novo mesto

Tjaša Repše, Novo mesto

Nejc Skrablin, Civil, Celje


SOUTH AFRICA

Peter Allen, Pr Eng, Hillcrest, Kwa Zulu Natal

Trevor Brown, Electrical Engineering (Light Current), Cape Town, Western

Rouveirre Du Plooy, Bcomm, Midrand, Gauteng

Horst Emrich, P.T.O., Engineer, Cape Town

Rob Ervine, Mechanical Engineer, Cape Town

Howard Fawkes, MSc Mechanical Engineering, Mechanical Engineering, Senior Lecturer, Cape Peninsula University of Technology, Cape Town, Western Cape

Justine Hansen, BSc (Maths, Computer Science), BA (Eng), software engineer, Cape Town, Western Cape

Claire Janisch, MSc. Chemical Engineering, Biomimicry Professional, Dargle

Jurgens Myburgh, College of prospective, Manufacturer, Jorneyman, Vanderbijlpark, Gauteng

Peter Scofield, Senior Diagnostician (Retired), McGregor, Western Cape

david thorne, computer science, jhb, guateng

Philip van Blerk, BSc (Eng) (elec) Wits, Electrical Engineer, Cape Town

maria von egidy, human flight, Cape Town, Western Cape


SOUTH KOREA

Arthur Blakemore, QA/QC Manager for O&G offshore platform constructon Quality of all aspects of the work and associated personnel. personnel, Cheif Inspector, Quality Manager: Shell UK, Conoco Indonesia, ConocoPhillips, Total., Busan, Gyeogsamnando

Daniel cho, busan


SPAIN

Marcelino Acosta, Industrial Engineer, Taco, Santa Cruz de Tenerife

Miguel Ángel Aldama, Acupuncturist and Engineer, Zaragoza

Eneko Xabier Amenabar, Engineer, Plant Manager at Gureak SA, Donostia, Dipuzkoa

Jason Bennett, Almeria

Jeroen Buis, MSc, Civil engineering, Director JB Mobility, Orba, Alicante

Miquel Caballé Grau, Mechanical, Bellaterra, Barcelona

Manuel Delgado Gutiérrez, BSME, Mechanical Engineer, Retired, Galapagar, Madrid

ruiz enrique, industrial, madrid

Anna Isabel Fernandez, Terrassa, Barcelona

Ruben Fores, Degree in Telecommunications, Broadcast TV Engineer, Barcelona

chema Gallego Acero, Ingeniero tecnico, Tarifa Cadiz, Cadiz

José Gómez, Technical Engineer, Retired, Barcelona

Monica Gómez Santos, Engineer, Madrid

Rick Humble, HND Electronics, Electronics Design Engineer, Coin, Andalucía

Martina Isopp, DI (FH), Engineer, Almuñecar, Granada

Olga Jimenez, Forestry engineer, Madrid

Ana López, Computer Science and Mathematics, Data Scientist, Madrid

Isidoro Álvarez, Agronomist Engineering, Salamanca

Juan Ramón Marín Vidal, Master, mechanical engineer, Calig, Castellón

Ángel Martín Jaén, Telecommunications Engineer, Parla, Madrid

Patricia Martínez, Telecommunications Engineer, Audiovisual Specialist, Granada

Miren Mendiboure, Chemical Engineer, San Sebastian, Gipuzkoa

Pau Millo, Civil Engineer, Barcelona

Raquel Montes, Civil Engineer, Technical Engineer of Public Works, University of Salamanca, Segovia

Benet Mora, Engineer, Teacher, Universitat de Vic, Tarragona, Catalonia

Joan Carles Olmedillas, Barcelona, Barcelona

Manuel Orellana Comas, Agronomic Engineer, Wind Turbine Engineer, Barcelona

Beatriz Leña Pajares, Mechanical Engineer, Sevilla

Ana Palacios, Degree in Building Engineering, Logroño, La Rioja

Manuel Paris, Red de Semillas de Aragón, San Juan de Mozarrifar, Zaragoza

Ayax Perrella, Marine Engineer, Barcelona, Catalonia

José Ramón Pérez Álvarez, Degree in Forest Engineering, Air Traffic Controller, Ribarroja, Valencia

María Jesús Romero García, Chemical Engineer, La Seu d'Urgell, Lleida

Robert Spicer, BE (Mechanical), Palma de Mallorca

Edorta Uribarri, Ing.Tec.agri., Agricultural engineer, Durango, Bizkaia

Peter van Ginkel, Aerospace, Madrid, Madrid


SRI LANKA

Angel Martín, engineer, Madrid, Madrid


SWEDEN

Viking Ahlberg, Taeby

Björn Ahlqvist, Grundskola, Truck reperarör, Klippan, Skåne

Saehr Alhannah, Engineer in computer science and telecommunications., programmer c++., Skövde, Sverige

Bengt-Göran Axell, Telecommunications, Retired, Bro

Curt Axelsson, Stockholm

Kjell Berggren, Retired Engineer, Jönköping, Jönköping

Betty Binder, Master of Engineering Physics, Bachelor of Arts, Physics Engineering, Materials Engineering, (retired), Rättvik, Dalarna

Rickard Dahl, Master of Science in Electrical Engineering (master's degree in Communications Engineering), Electrical Engineering (master in Communications Engineering), Göteborg

Spomenko Dakic, ing, Lund

Marie-Claude Dubois, PhD eng. Building Science, Lund University, Tekn Dr, docent (ass.professor), Lund

Conny Emanuelsson, BSc, Engineer, Uddevalla

Anne Endén, Stockholm

Anne Endén, Building, Byggmästargruppen, Stockholm

Anna Forsberg, Infrastructure, Railway engineer, Frilkesås

Marie Forsman, Karlskrona

Annika Hadenius, Master’s Degree, Industrial Designer, Lidingö

Carola Henriksson, Tandsbyn, Östersund

Hans Hägeby, Civil engineer in applied environmental measurement techniques, Växjö

Joel Håkansson, MSc in Media Technology and Engineering, Stockholm

Jan Holm, Engineer, Stockholm, Stockholms län

Per Isaksson, Tech Manager, Varberg

Lasse Jamtheden, Tecnological University, Engineer, Svenshögen, other

Hans Johansson, Production, Högsäter

Peter Johansson, Beddingestrand

Martin Klasson, mechanical engineer, Hökerum, Västra Götaland

Benoît Lafrechoux, Light and sound, Freelance, Gothenburg, Gothenburg

Åke Larsson, Glommen

Patrik Lindgren, Falun, Dalarna

Ewa Lundén, Vocational Degree in Energy in Buildings, Energy Engineer, Trelleborg

Denny Mattsson, teknik, Lysekil

Mikael More, Stockholm

Rolf Nilsson, master of science and Civil engineer, Ytterby

Tommy Nordbrandt, Umeå

Olivia Norén, Master of science in civil engineering, Industrial economics and management, Örebro

Jannika Persson, Construction, Säter, Dalarna

Ali Qazi, Construction, Stockholm, Nacka

Bo Rhönnstad, Machine Engineer, Former Microwave Constructor, Technical Documentation in 5 languages, Arvika

Niclas Rohden, Senior Project Manager, Kungsbacka

Mari Sellin, MSc Electrical Engineering, Västerås

Hans Sixhöj, PhD computer sience, Software, Software developer, Architect, Stockholm

Dick Stafstrom, M.Sc., Chemical Engineer, Åhus

Henrik Thuren, Bachelor’s Degree in Software Engineering, IT Consultant, Ydre

Sten Unosson, Building/Planning, Veddige, Halland

Jonathan Wadell, Jönköping

Maja Weber, Master of science, Industrial engineering and management, Landvetter

Göran Wiberg, Engineer, Retired, Solna


SWITZERLAND

Heinz Benz, ing, Electronic, Senior Technical Consultant, Othmarsingen, Aargau

Tarja Besomi, Environmental Engineer, Oberhofen am Thunersee, Bern

Karl Bihlmeyer, Informatik, Muttenz, Basel-Land

Jean-Pierre Blanc, Optics, Ecole Supérieure d'Optique (France), Morges, VD

Albert Brutsche, Engineer, Uesslingen

Anton Candreia, CH6020 Emmenbrücke, Luzern

Reto Capeder, Dipl. Ing HTL, Bad Ragaz

Haenggeli Christophe, Master of Computer Science, Surveyor Engineer, Nyon

Skopytchenko Dimitri, Fribourg

Max Egli, Air Traffic Controller, retired of Sky Guide Switzerland, Seuzach, ZH

Anton Fernhout, MEng, Retired, ARA, Association Romande Alerte aux Ondes Electromagnétiques, Montricher

Benrnard Fiocchi, Engineer, Illnau

Pascal Fleury, HES-SO, électronique, bioénergéticien, La Tour-de-Peilz, Vaud

Fridolin Frech, Datacom Eng. HTL, D+X Produkte GmbH, Turbenthal

Nicolas GILBERT, Engineer, Elec-Mecanics (field : Particle Physics), CERN, Geneva

Andreas Groß, Dipl.-Ing., Computer & radio ham, Ing.-Büro Andreas Gross GmbH, Morgarten/ZG, CH

Ernst Guenther, Electronic Engineer, Unteraegeri, Zug

Thomas Heck, Dornach

Beat Henzmann, El. Ing. HTL, Elektro Engineer, Niederlenz, Aargau

Martin Häfliger, Dipl. Ing. ETH, Basel

Marcel Hofmann, MSEE, Microwave Experte for The World Foundation for Natural Science, Utzigen, BE

Albert Illi, Electrical Engineer, Bülach

Lukas Ineichen, Electrical Engineer, Zurich, Zurich

Daniel Isler, Mechanical / Software, Schafisheim

Christian Jakob, 2560 Nidau

Slaviša Jočković, Electric and machine, Zurich, Zurich

Philippe Joss, Systems Security Engineer, Chalais

Thomas Kappeli, Engineer, St-Legier

Marcel Ribi Keller, Radio Technician and Electronics Engineer, Speicherschwendi

oliver kühne, mechanical, malans, graubünden

Bertrand Klaiber, Medtech, Jongny

Marco Klurfeld, Dipl.Ing. ETH, Mergoscia, 6647, Ticino

Jean-Francois Lauri, IT, CEO, Geneva

Jérôme Meier, Wald

Tobias Meier, IT, Wettingen, Aargau

Daniel Meister, Rüfenach

Clemens Pawlowsky, Dipl. Ing., renewable energy, Grabs, St. Gallen

Richard SAAS, Electrotechnique, Croix-de-Rozon / GE, Genève

Peter Schlegel, MEng in Civil Engineering, Building Biologist, Head of Bürgerwelle Switzerland, Esslingen

Bernard Siegfried, mechanics, Corseaux, Vaud

Cornel Slenters, MScEE, Electronics Engineering, Boniswil

Rias Stalder, Energy and environment, Thun, Bern

Cassandre Stapfer, MBA, Mechanical, Sierre, Valais

Jochen Steuer, Zumikon

Philipp Strahm, BSc, Electrical, Nänikon, Zürich

Maurizio Teruzzi, Ing., IT Project Manager, Crassier, vd

Stefan Tschanz, Electronics, Software & Hardware, Bern, Be

walid van Boetzelaer, Physics BA, Computer Science Msc, software engineer, Geneva, Geneva

Antoine Vigny, Electrical Engineer, GENEVA

Roberto Wettstein, Electrical Engineer, Professional EBB (Energetic Building Biology), Specialist in Electrobiology, Comano, Ticino

Beat Wolf, Ruswil, Luzern


TAIWAN

Yao Lee, Master`s Degree, IC Design, Engineering, Hsin-Chu, Taiwan


THAILAND

Kei Kaneda, Electrical Engineer, Bangkok, Bangkok

Sumeth Vongpanitlerd, BE.(Electrical Engineering), ME.(Electrical Engineering), PHD. (Electrical Engineering), Acting Head, Physics & Mathematics, Mahidol University . Deputy Head, (Telecommunications), Electronics and Telecommunications, Singapore Polytechnic. Research Director, (Telecommunications), Science and Technology Development Program, Thailand Development Research Institute Foundation., Chiang Mai


TUNISIA

Nizar Belkhiria, Engineer, Soussr, Tunisia


TURKEY

SELIM SEKER, Dr. Electrical-Electronic Engineering, Professor , USKUDAR UNIVERSITY,Department of Electronic Engg., ISTANBUL


UKRAINE

Inna Alekseenko, Odessa

Khrystyna Grebenuuk, Lviv

Maryna Honcharova, Senior charging reporting and control engineer, Kiev

Yana Ivaschenko, Of metal materials, Dnipro

Tetiana Klymenko, MA, IT, Kyiv, Kyiv region

Hanna Laktionova, Phisic, Kharkiv

Alex Martynenko, Kharkiv, Kharkiv region

Anna Popova, Magistr, Kiev

Sergii Romanchuk, Master, Computer Systems Networking and Telecommunications, Kiev, Kiev

Julia Shtadchenko, Master degree of aviation, Aeronautical information (currently flight attendants), Kiev, Kiev

Nelli Troian, Aviation transport, Nikopol


UNITED ARAB EMIRATES

Mokshana Attanayake, Automotive, City & Guilds, Dubai, Dubai

Elena Lettington, Bachelor in automatic and electronic of physical plants, Software testing engineer, Dubai

Tim Senior, Civil Engineer, General Manager, Abu Dhabi, Abu Dhabi


UNITED KINGDOM

Paul Alton, BTech.Eng, Computers, London

Jason Anderson, Computer science, Technology director, London, London

Dave Armstrong, Control Systems Engineer, Whitehaven

Ti Ashby, BSc Network management and security, Cardiff

mark aspin, Burnley, Lancs

stephen attfield, horologist, Croydon, Surrey, Surrey

alex baird, engineering, salisbury, wiltshire

paul barrett, computing and hifi, St. Neots, Cambridgeshire

Lee Bartholomew, Architecture and environmental engineering BEng(hons), Bristol

Nigel Brockwell, Stevenage

Jared Bryant, Audio Engineer, studying waves for 25 years, Worcester, Worcestershire

Paul Bryant, Engineer, Workington

Julia Burgess, Woking, Surrey

Gillian Carolan, BE Biosystems Engineering, MSc Civil Engineering, Environmental, Buckingham

Samuel Carrington, Mechanical Engineer, Bristol, Select One

John Chapman, Electronic Engineer, Winchboro, West Lothian

Andrew Charnley, Software, and research across many client application fields (pharms, Bracknell

Shaun Chisholm, Rawtenstall, Rossendale

Alan Conibere, Civil, Exeter, Devon

Vladislavs Daleckis, Mechanical, Lincoln

Jacek Dawidowicz, MSc Telecom, Engineer, London

louis della-porta, bsc engineering design, product design, innovation engineer -, leicester, leicestershire

Joe Donovan, Reading

Shawn DuBois, Mechanical, Ryde

Lawrence Dunton, Mansfield

Karl Eldridge, avionics, Cardiff

Georgia Elliott-Smith, BEng, Chartered Environmentalist, Environmental Engineer, Sustainability Consultant, Enfield, Greater London

Eric Evans, Acoustics, Hognaston, Derbyshire

Liam Fields, Mechanical Engineer, New Mills, High Peak

Thomas Findlay, Electronics and Computer Engineering, Prestwick, Ayrshire

Greg Fleming, BSc, Software, Edinburgh

Glyn Foster, M I Prod E, Denbigh, Denbighshire

Stephen Gardner, Electrical Engineer, Electrician, Registered Associate of NAPIT, Participant in Bau Biology and Nachhaltigkeit Training Program, Exeter, Devon, UK

Marcus Gear, Aerospace Electronics Engineer, Bristol, Bristol

Costantino Giorgetti, Civil Engineer, Professor of Planning (Retired) at the University of Trieste, Italy, Visiting Professor at the University of Ile-Ife, Nigeria, Founder and Trustee of the Charity "Foundation for Water", United Kingdom, Trustee of the Charity "Alliance for Childhood", United Kingdom, Ashurst Wood, West Sussex

Paul Goble, Electronics electrical technician, Sussex, East Sussex

Chris Graves, Electrical Engineer, Electrician, ST Helens, Merseyside

Dave Grier, Service, Electrician, W-s-m

Laura Griffiths, Information Technology, Bristol, Bristol

Michael Thomas Guest, Retired Engineer: Mechanical, Aeronautical, Nuclear, Project Management and Project Planning, Bournemouth, Dorset

dave hamilton, mechanical, atherstone, warwickshire

Christopher Harding, Engineer, Inverness

Edward Harding, King'S Lynn, Please choose

Ben Hart, Railway, Technician network rail, Warrington, Cheshire

Chris Haswell, Durham

Rennie Hill, BSc, Software and Electronics, Director, Pipeline Innovations Limited, Bedlington, Northumberland

Julian Hilton, Systems Engineering Degree, BEng (Hons), Paignton, Devon

Laura Jennings, Belfast

Alan Jewell, BEng Electrical/Electronic Engineering, Totnes, Devon

Ronald Jones, University Of Life, Film Production Sound Mixer, Hatfield, Hertfordshire

David Kirkbride, Aircraft, Newton Aycliffe, County Durham

Kenneth Road Knight, Control Engineer (Retired), Control and Measurement, Electronics, Hydraulics, Electrical, Scunthorpe, Lincolnshire

Georgios Lamprakis, Software Engineer, London

Daniel Lewis, Construction, Ashford, Kent

Arthur Liggson, Electronics, redhill, Surrey

David Lindsay, BEng (Hons) Electronic Systems with Computer Engineering, Doncaster, South Yorkshire

Charlie Mackinnon-Little, BSc and MSc, Heating, Moreton in Marsh

elena mari, HND Mechanical Manufacturing and Design Engineering, design, Engineer, swindon, wiltshire

Matt Marson, Networks, Manchester

James McCumiskey, BE Electronic Engineering, Accountant, Belfast, Northern Ireland

Bob McIntosh, Electronic engineering, Kirkcaldy

Bob McIntosh, Electronics, Kirkcaldy, Fife

Will Mercer, QA, Kirkcaldy, Fife

Alex Mitchell, BSc Computer Science, Software Engineer, Director, MitchellSoft Technology Ltd, London

Kate Mitchell, BSc Computer Science, Software Engineer, London

Tyler Morgan, IT Infrastructure, Network and Infrastructure Engineer, Cvoentry, West Midlands

Marcus Moxon, Aeronautical Engineering, BEng, London, England

Peter Mulford, B.Eng in Electrical and Electronic Engineering, Liskeard, Cornwall

Peter Neilson, HND Mechanical Engineering, Horse Whisperer, Kelso, Scottish Borders

Simon Nicholas, BSc. MSc. CEng MIMecheE, Chatered Engineer, Altrincham

Bogdana Nickitiuk, IT, Leeds

sarah o'donnell, electronic and electrical engineer, Devon, -Choose a state-

Ian of the house McMahon, Electronic Craft Technician, City & Guilds of London, Glasgow, Scotland

Ben Parish, MSc Cognitive Science, Software, Sevenoaks, Kent

Reena Pathak, MCA, Software Engineer, Cambridge

marta paulo, Master Sciences, Chemical, totnes, devon

Richard Peperell, Cookham Dean, Berks

Julia Perez, Sustainability Engineer (in Architecture), London

Christina Petterson, Chemical Engineering BEng, Marketing Consultant, Bristol, Avon

Gareth Phillips, BSc Hons Civil and Construction Engineering, MSc Hons Geotechnical Engineering, Geotechnical Engineering, Geotechnical Engineer, Risca, Newport

Craig Phizacklea, Bachelor of science, bachelor of engineering, Forres

Anthony Prentice, Facilities and Plant Maintenance Engineer, Reading, Berkshire

Philip Randall, marine engineering mechanic, Herefordshire HR26HJ

john ratcliffe, Mechanical, Design Engineer, todmorden, lancs

Gemma Richardson, Built environment, Brighton, East sussex

David Roe, Environment & Agriculture, CEnv. IEng. MIAgrE, Lincoln, Lincolnshire

Paul Rogers, Software Engineer, Rochester, Kent

Vera Rokacs, Cambridge

colin rossiter, machine engineer, Newport, isle of wight

Matthew Rowland, BSc Hons Env Sci, Electrical, London

Peter Rutherford, Cement, Westbury

Andrew Sambrook, IT, Computer, Stoke-on-Trent, Staffordshire

Kevin Sargent, Telecommunications, Peterborough, Cambridgeshi

Gary Scott, Telecommunications, Omagh, County Tyrone

Rosanna Scott, Design engineer, Huddersfield

Adam Shepherd, Software Engineer, Edinburgh

John Skilleter, Nuclear, Machynlleth, Ceredigion

George Smith, Aberdeen

Ajna Starheart, Glasgow

peter starkey, Electrical, chorley, Lancashire

Hanuman Sumananda, Banking Machines, BOURNEMOUTH, Dorset

Alan Sutcliffe, Product Design (BSc), London

Craig Thompson, NZCE, Infrastructure, Infrastructure engineer, Lewes, East sussex

Katrina Viksne, Master's degree in Information Technology, Information Technology, London

David Viner, IT, Norwich

Jamie Walder, Electronics Engineer, Burgess Hill, West Sussex

Anne Walker, BSc, Electical, Bury St Edmunds, England

Mj Watson, Civil Engineering, Tamworth, Staffordshire

Phillip Watts, Electrical Engineer, Market Drayton

Jonathan Wellingham, BSc (Hons), Electronic Engineering, Broadcast Engineer, Bristol

sarah williams, electronic and electrical engineer, cornwall

Chris Wilsmoth, Minehead, Somerset

Mike Young, B Sc in Civil Engineering, Chartered Civil Engineer, Bicester

Stephen Young, Railway Signalling, Principal Consultant / Vertex Systems Engineering, Reading, Berkshire

Daria Zvereva, Coventry, Cv3 3dr


UNITED STATES

Craig Parker Adams, Los Angeles, Ca

James Alhwayek, Computer Science, Computer Programmer, Las Vegas, NV

Qazi Ali, Bachelor, AWS solutions architect, AWS Solutions Architect, Woodbridge, Virginia

David Anderson, Degree in Sustainable Energy, Commissioning Engineer, Ashland, OR

Gregory Andronaco, Engineer, Redwood Valley, CA

Lisa Araquistain, BSEE, Healer, Philadelphia, PA, USA

Eric Arnol-Martin, Colorado Springs, CO

Jason Arteaga, BFA in Communications & Certificate in Audio Engineering, OJAI, California

Joseph Baise, Masters, IT project manager/engineer, IT project manager, Beaverton, Oregon

Rick Baron, Robotics engineering, Nevada City, ca

Stacie Barron, Bachelor of Science in Engineering, Albuquerque, NM

James Barton, BSME, MSME, Retired Research Engineer, Former US Expert to ISO (International Organization for Standardization) Subcommittee on Effect of Vibration on People, Former Consultant to US National Institute for Occupational Safety and Health, Peoria, IL and Indianapolis, IN

William Bathgate, BS, EE, Electrical Engineer, DE Filters LLC, Pinckney, MI

Kelsey Baum, Electrical, Compliance Specialist III, Portland, OR

Richard Bell, B.S. Cornell University, Operations Research and Industrial Engineering, Reno, NV

Richard Bennice, BSME, Production Engineer, Retired, Hamden, CT

E. Bergmann, Bachelor of Communications, Port Royal, SC

Faye Bernstein, Structural Engineer, San Francisco, CA

Amerigo Biollo, BS. DC, San Rafael, CA

Karl Bode, M.S., Information Technology, Jupiter-Gemini Consulting, Gilbert, Arizona

Larry Bodner, Engineer, Retired, Dublin, OH

Barry L. Bond, Software Engineer, Formerly Software Engineer at ITT Systems/Exelis (now Harris), Software Engineer at SAIC, Software Engineer at DME, Orlando, FL

Maria Borges, Bachelor, Structural, Miami, FL

Julien Bouetard, Master's degree in civil engineering with major in computer science, Bellevue, WA

Marjorie Boulden, BSEE Physical Electronics, Microchip Design, Austin, Texas

Samuel Branstad, BA Business Management, Test Automation Engineer, Minneapolis, Minnesota

Richard Brookes, B.S.; M.B.A., Aerospace Engineering, Prince Frederick, MD

Richard Bruneau, Electronic Engineer, Fort Pierce, FL

Thomas Burk, Senior Software Engineer, Clearwater, FL

Susan Bush, Electronics Engineer, Benson, AZ

Bruce Cain, Systems Analyst, Dearborn Heights, MI

Lisa Callah, Mechanical Engineering, Atlanta

Shawn Carmichael, Omaha, Ne

kay causey, BSE, adairsville, GA

Robert Congleton, Casselberry, FL

john conley, BA, industrial arts education, electrical, marine, operating, business owner, member american boat and yacht council, member epsilon pi tau, ft lauderdale, florida

Christian Cook, Mechanical engineering, Blakely, Pennsylvania

Robert Corbett, Audio, Video, Community builder, Landscaper, Arborist, Earth builder, Alternative housing, Ojai, Ca

Jan Corriveau, Software Engineer, Fredericksburg, TX

NOEL COWARD, batchlors, RF Telecommunications, Sr Communications Engineer HERZOG TECHNOLOGIES, FCC GROL Lic, FCC Extra Class License, MAYPEARL;, TX

Tom Crockett, Software Engineer, Raleigh, NC

Christopher Crooks, Computer Science, Altadena, California

Adrian Cruz, Computer Information Systems, Software Engineer, Eagleville, Pennsylvania

Anthony D'Domenicus, Sound Engineer, Red Feather Lakes, CO

James Dalby, BS & PhD. (Engineering Mathematics), MBA, Aerospace Engineering, Space Flight Ops (Manned and Un-manned), *Aerospace Research Engineer and Executive Engineer (NASA-JSC), Senior & Consulting Engineer (IBM - Satellite Business Systems), Fairfax, VA

Levi Dalzell, Electrical Engineering, Electrical, Gresham, OR

Linda Dance, Bachelor of Science in Engineering, Master of Science in Engineering, Computer Engineer, Biomedical Engineer, Gainesville, Florida

Robert Daniels, Electronic Technology, Electronics, JPL, Pasadena, CA

Angelo Dasilva, BS Mechanical Engineering, Lake Worth, FL

Guy Dean, Engineering Graduate, District Sales manager, Lancaster, SC

Guy Dean, Engineer, Industrial General Purpose Electrical Motor Controls-Sales & Marketing (Retired), Lancaster, SC

Bernard DeGruchy, Associates in Electronic Engineering Technology, Roswell, NM

Chris DeWayne, Sr. Information Security Researcher, San Francisco, CA

Steve Dietrich, Bachelor of Science, Engineer, Los Angeles, CA

John Draper, BSME, Software Engineer, Kentwood, MI

John Druhall, BSc Mechanical Engineering, MEng Mechanical Engineering, Senior Engineer - Programmer, Bellingham, WA

Royce W Dudley, Marine, Oklahoma City, OKLAHOMA

Paula Easton, AS, Software, Owner of PJ Easton & Assoc Graphic & Web Design, Asheville, NC

Hugh Edwards, B.S. Engineering, Software, Rochester, NY

Roderick Ewing, Degrees in Civil, Electrical and Mechanical Engineering and Psychology, Dept. Head R & D engineering, BWN Industries, Head M&R Svcs, Op Svcs Div, DPW-LACO, Pasadena, CA

Victor Farmiga, Bachelor of Mechanical Engineering, Colorado Springs, CO

Craig Farver, Engineering Inspector, Fort Collins, CO

David Felando, Industrial Automation, Broken Arrow, OK

Donna Finch, BS Industrial Engineering, Penn Valley, CA

Daniel Fiverson, Network Engineer, Santa Fe, NM

Scott Fleming, BS, Electrical and mechanical, Product Specialist, Danville, CA

Adam Fontana, Bachelor of Science, Mechanical Engineering, Mechanical, Daly City, CA

Michael Freifeld, Sound engineering, Nevada City, CA

Star Frias, Domestic Engineer, Atlanta, GA

Guo-Pin Fuan, Master of Civil Engineering, Civil / Structural, Sugar Land, Texas

Dr. John Gardiner, BSc(Eng) in civil engineering, PhD in River Basin Management, Tenured Professor, Middlesex University, London (1995 - 1999) Adjunct Professor, Portland State University (1999 - 2005) Visiting Professor at the University of Hertfordshire, UK and at Southampton University.(1991 - 2005) External Examiner, University of Sunderland, UK (2003 - 2005), CAVE JUNCTION, OR

Dave Gates, Electronic Engineering Technologist, Ann Arbor, MI

James Gerlach, Bachelor of Science, 28 year post study on Electromagnetic Health Effects, Engineering Manager, Winston-Salem, NC

Jim Gerlach, BS, 1/2 Masters in Information Systems, Manufacturing; Also 29 years research investigator into EMF health effects, IE Manager, Sourcing Manager, Technology Coordinator, Garner, North Carolina

Glenn Giardinelli, Research Engineer, Llano, CA

Kirk Gilliam, C-10 Electrician, EMF Remediation, San Diego, CA

Richard Gilmore, Aas computer science, Mcse ccna rcdd, Tooele, Utah

Marc Glass, Associate Degree Electronics Engineering, Instructor, Pepperdine University, California R&D Director, Hughes Corp, Germantown, MD, Lead Design Engineer, Richmond, Va

Michael Gorga, EE/CS, Monroe, WA

Bill Gradwohl, BS Electrical Engineering, Electrical, Computer Science, Multiple businesses owner, Miami, Florida

Gregory Grattan, Kirkwood, MO

Xandra Grube, MS Civil Engineering, Retired City Planner, Lost Foods Native Plant Nursery, Eugene, OR

Uday Gunjikar, BS Physics, MA English Literature, Software Engineer, Sunnyvale, CA

Lawrence Gust, MBA, BSEE, Electrical Engineer, Building Biologist, Owner of Gust Environmental, President of the Board of the International Institute for Building-Biology and Ecology, Ventura, CA

Ruthie Guten, Retired Public Works Director, Consultant, Plano, TX

Terry Guy, Senior Engineer Assistant, New Caney, CT

Emily Gwaltney, BSc Civil Engineering, Nashville, TN

Tim Hailey, BSIE, Sr. Software Quality Engineer, Kihei, HI

Tim Hailey, Software Engineer, Kihei, HI

Thomas Haley, BA MECHANICAL ENGINEERING, DULUTH, GA

Chase Hall, Bachelor's of science, Computer science, Lake in the hills, Il

kelly harper, design engineer boeing (retired), worked for boeing on space station, 787 dreamliner, 737, 777, worked for Bechtel Company (Nuclear), 6 years navy,, Huntsville, al

Bruce Hecht, BSc Engineering, Corvallis, OR

Scott Hedstrom, mechanical, electrical & software, Formerly Lead R&D Engineer at Microsoft, Santa Cruz, California

Gina Heller, Janesville, Wi

Paul Helms, B.S. Mechanical Engineering, mechanical design, Senior Project Engineer, Hamilton, New Jersey

Noah Henderson, Bachelor of Science in Mechanical Engineering, Mechanical/Aerospace, Chatsworth, CA

Patrick Henson, instrumentation Engineer, Kennewick, WA

Peter Hernandez, BSEE, CSU Chico, Electrical, Electrical Project Engineer, Centennial, CO

John Hill, BS Physics, MS Electrical Engineering, Dunsmuir, CA

Olivia Hill, BSc Psychology, MS Agricultural Engineering, MS Educational Leadership, Retired Educator, Gainesville, FL

Olivia Hill, MS Agricultural Engineering, ME in K-12 Educational Leadership, Pensacola, Florida

Nathan Hintz, Engineering Degree, Designer, Las Vegas, NV

Mark Hoagland, BA, Engineer, Costa Mesa, CA

Rene Hofstede, Horticulture, New York City, New York

Sonia Hoglander, BSEE, MBA, Building Biology Consultant, I.B.E. board member, Seattle WA

Paul Horn, BSME, MSA, Product Design Engineer, Sheridan, MI

Oliver Hudson, BSc Computing, Web Quality Assurance, Austin, Texas

Electra Iatridis, M.S. Nutrition, Food Science & Packaging, Packaging, San Francisco, CA

Dana Icenogle, Quality Control Engineer, Provo, UT

Shahram Iravani, BS in Applied Physics, Network Engineer, Irvine, CA

Velna Jackson, Master of Science, Industrial Engineer, Staff Engineer at IBM, Austin, TX

Rich Janoka, Bachelor’s degree, Engineer, Colorado Springs, CO

Joe Jasniewski, BSEE, Electrical, Electrical Engineer, Olympia, WA

Talha Jawad, MBA, Data, Data Engineer, Dallas, Texas

Victoria Johnson, Retired Civil Engineer, Medford, OR

Sol Johnston, Information Assurance BS, Software Engineer / Hardware Engineer, Emmett, ID

James Judd, BS Mechanical Engineering, Senior Mechanical Engineer, Asheville, NC

Richard Karst, audio, owner / Prema Music Studio, Santa Cruz, California

Brandon Kelley, Information technology, Richmond, Virginia

Kurt King, BA Physics & Math, MS Management, Software, Hayesville, NC

Paul Kinzelman, BSEE, Engineer and Pilot, Peralta, NM

J. Koe, Electronics Engineer, Gainesville, TX

Alcyone Komoto, BSc Civil Engineering, Hypnotherapist, Pasadena, CA

Walter Kowalski, BS EE, Senior Engineer, Austin, TX

Walter Kowalski, BS EE, VLSI development, Senior Engineer, AUSTIN, TX

David Kramer, Computer Engineer, Sun City Ctr, FL

North Krimsly, B.S. Computer Science, Senior Software Engineer, Corvallis, Oregon

Neal Kuenne, Computer Science, Software, Westfield, IN

Anton Kyosev, Sunnyvale, CA

C. M. Lai, MS Chemical Engineering, Crestone, CO

Sven Larson, Computer science, Software, Kirkland, Washington

Len Leikas, BS Agricultural Engineering. MS Social Sciences, Retired, Fargo, ND

Mikalai Lemesh, Bachelor in Computer Science, Computer Science, CHAMPLIN, MN

Robert Leonard, Associate Degree in Electronics, BS Environmental Engineering and Natural Resources, Electronic Technician, Concord, NC

Kathryn Lett, BS Civil Engineering, Master of Engineering’, Salinas

Ilana Lifshin, MSc, Engineer, Philadelphia, PA

Benjamin Lonetree, Electrical Engineer, Retired, Dewey, AZ

David Long, BA computer science, Wapakoneta, Ohio

Lana Looser, Bachelor of Science, Software, South Jordan, Utah

Mike Mancuso Mancuso, PARMA, OH

John Marshall, Mechanical Engineer, Beaverton, Oregon

Joe Marstrell, Electronic Engineering Assoc., Canton, Ohio

Cindi Martin, EE, Portland, Oregon

Kathy Maschal Walsh, Bachelor of Science Degree Electrical Engineering, Nevada City, California

Marcey Mastbaum, Broadcast Engineer, Saint Paul, MN

Donni McCray, Bachelor of Science in Information Technology, Software, Seattle, WA

JR McGraw, SM, MIT in Technology, Innovation and Gloablal Leaderhip; MS, Computer Science; BS Computer Science, Software, Casselberry, FL

James McQuitty, united states marine corps, Albuquerque, New Mexico

Sebastian Meli, Systems Engineer, Miami, FL

Anna Mikhailova, Master, QA Engineer, Foster City, CA

Chester Miller, BSEE, Electrical Engineer, Retired, Member IEEE, Palmyra, VA

Gil Miller, BS Mechanical Engineering, Clearwater, FL

Ofelia Mohr, BS, Des Moines, IA

William Morningstar, Computer Science, Lewisburg, PA

William Morningstar, BS Computer Science, Software Engineer, Software Developer, Web Developer, Software Designer, San Francisco, CA

Dan Morris, Environmental Engineer, Seattle, WA

Dan Morris, BS mechanical engineering, Seattle, WA

AC Morrison, Engineering, Yakima, WA

Anthony Morrison, Electrical Engineer, Journeyman Electrician, Yakima, WA

Jacques Mounier, Engineer + MBA, CEO, Larchmont, NY

Heidi Murphy, BA Chemistry, Chemical Engineer, Retired, San Diego, CA

Paula Murphy, BSEE, MBA, Malibu, CA, USA

CURTIS MYERS, Network and telecommunication computer systems, Information technology, Systems software specialist 2, Placerville, CA

Richard Noonan, BS Engineering Physics, Retired Systems Engineer, Bend, OR

Steve Olson, M. S., Telephone, Winston Salem, NC

Richard Orberson, Mechanical engineering, Phoenix, Arizona

John Otter, MS Engineering Science, Santa Fe, NM

Sam Parish, Bachelor of Science in Civil Engineering, Forensic Engineer, Barrington, RI

donald patterson, stillwater, OK

JOSE PEREZ, Bachelor degree, Structural, Miami, FLORIDA

Michael Perrone, Bachelor of Science, Software Engineer, Lompoc, CA

Peter Peterson, BSME, Scio, OR

Randall Peterson, Civil-Structural, Fort Collins, CO

Pete Philippis, Beaverton, oregon

John Phillips, B.S.EE, Electro-magnetic interference, High Power RF devices, Engineering Group Leader, Winsted, ct

Eric Pompey, Ba businesses administration, Building, Straw mate, Carmel, Ca

Rich Raffals, BS, Computer Engineering, Woodacre, CA

Alan Rathsam, BSME, MSME, Mechanical Engineer, Ashland, OR

Alan Rathsam, BSME, MSME in Mechanical Engineering, Retired Professional Engineer, State of California, USA, Ashland, Oregon

Michael Rodriguez, Bachelor of Science in IT Software, Software Developer, Software Developer, Miami, Florida

Joe Rosenstiel, BSCE, Structural, Rochester, New York

Lucas Sanchez, BS Computer Science, Engineer, Orinda, CA

Sel Sarkin, MSc Electrical Engineering, Gardena, CA

David Schumann, BS, Engineer, Entrepreneur, Author of Living With Radiation, Apache Junction, AZ

J. P. Schwartz, MS Engineering, Investment Banker, Washington, DC

Helen Sears, Masters Degree, Aerospace Engineering, Mendocino, California

MURVEN Sears, Masters Degree, Aerospace Engineering, Mendocino, California

Nolan Singroy, Software Engineer, Minneapolis, MN

Robert Smicz, BSEE, Electrical engineering, wireless Technologies., Plantsville, CT

Bob Smith, Degree in Computer Engineering, Cyber Security Consultant, Clearwater, FL

Chris Smith, Engineer, Silver Spring, MD

Rebecca Smith, Master of Aeronautical Science (ERAU), Aviation Education, Human Factors, Management, Space Studies, Veteran US Army Reserve Electrician, US Navy and FAA Air Traffic Controller, Atomic Veteran Descendant (Nagasaki), Vancouver, WA

Frank Solchaga, Retired Maintenance Engineer, Lakeland, FL

Aiden Stallings, Chemical Engineer, Testing Technician, Lafayette, Louisiana

Joseph Stedler, Systems Engineer for Cisco Systems, Talent, OR

Ileana Stefanescu, MS Electronic Engineering, Las Vegas, NV

A Stettler, Electronics engineer, Lihue, Hi

James Sutherland, Electro Chemistry and Environmental, Retired, Roanoke, Virginia

Aaron Sutton, Engineering, Environmental Science and Geography, Geographic Information Systems, Sr. GIS Analyst - Bucknam Infrastructure Group, Oceanside, CA

Eli Sutton, Building Designer, Staunton, VA

Herbert F. Taylor, BSEE, Retired, North Kingstown, RI

Rich Taylor, Engineer, Old Lyme, CT

Sara Michelle Taylor, Electrical Engineer, Portland, OR

Shelley Taylor, Electrical Engineer, Old Lyme, CT

Gregory Temmer, Bachelor of Science in Electrical Engineering, Electrical Engineer / Design Engineer / Reliability Engineer, Fort Collins, Colorado

Timothy Toomey, MET degree U of H, MET degree U of H, Omaha, AR.

andreas Tselebidis, civil engineer, Construction, Concrete, new york, NY

Angela Tsiang, BSc, Chemical Engineer, Woodbury, MN

Edward Turner, BSEE, MSEE, Eng EE, Telecommunications, Monte Sereno, CA

Zbigniew Uminski, Chemical Engineer, Noti, OR

Alba Valladeras, Engineer, Land Surveyor, Richmond, TX

Adam VandenBerg, Chewelah, WA

John Vandiver, Retired Chief Engineer, USMM, East Wenatchee, WA

James Vantuyl, Plumber, Degree in Mechanical Engineering, Queens, NY

James VanWinkle, BSEE, Electrical, Senior Engineer Operations (retired), Winter Garden, Fl

Koretta Vault, B.S., MBA, Environmental Engineering, Colorado School of Mines, Research Associate, Federal Heights, Colorado

Norman Velden, Computer, Winter Garden, Florida

John Venrick, B.S. Electrical/Electronics Engineering & M.S. Applied Science in Industrial Engineering and Business at Montana State University, Rollins, MT

Doris von Riesen, BSE, Longwood, FLORIDA

Christian Wagner, PhD, Artificial Intelligence, Tiburon, CA

Daniel Wagner, Bachelor of Science, Electrical Engineering, with Electromagnetic Fields Emphasis, Chicago, IL

Marisan Waguespack, engineering bachelor degreee, electrotechinical, Racine, Wisconsin

Wendy Wallace, MS GIS, Software Engineer, Release Manager at ESRI, Software Engineer at Viacore Inc., Engineer Scientist Specialist at Boeing, Systems Analyst at PacifiCare Health Systems, Engineer Scientist at McDonnell Douglas, Redlands, CA

Sean Waring, Asheville, NC

David Watkins, Electronics Communications Engineer & Technician, U.S. Space Program, Retired, Edgewater, FL

Alan Webber, BSEE, MSEE, Electrical Engineer, Radio Frequency Engineer, BELLFLOWER, Missouri

Jared Weldon, Senior Electrical Engineer, Apple Valley, MN

James Werner, BME, MSME, Mechanical Engineering, Statistics, Retired Advisory Engineer, Broomfield, Colorado

Philip Wheeler, BSEE, Electrical Engineer, Althea Productions LLC, Waynesboro, VA

Kevin Widmann, BS Aerospace & Ocean Engineering, Aerospace Engineer (retired), Marietta, CA

Mark Wilde, mechanical, Glendale, AZ

Daniel Wilke, BS Civil Engineering, Environmental Engineer - Solid Waste Management, Professional Engineer, Minneapolis, Minnesota

Kevin Wimberley, Bachelor of Science in Business Administration, Big Data Analysis, Thornton, CO

Larry Woods, PhD, Electrical Engineering, Independence, MO

Ken Woolridge, Software Engineer, Grand Prairie, TX

Brian Wright, BSME, Mechanical, Author and Publisher, Free Man Publishing Co. (http://brianRwright.com/Freeman.pdf), Novi, MI

C.L. Wright, BSEET, Electronics, telecommunications, Chandler, AZ

Joseph Wynn, Electrical engineer, Merritt Island, Fl

Devin Yedinak, Lakewood, CO

John Young, Degrees in Civil and Electrical Engineering, Registered Professional Engineer, Senior ITS Engineer (Intelligent Transportation Systems), Retired State Engineer, now a private consultant, Severna Park, MD

John Young, BSBA-Finance & BSCE-Civil Engineering , Senior ITS Design Engineer, Sabra & Associates, Columbia, Maryland Licensed Amateur Radio Operator, Extra Class. See w3afc.com, Senior Engineer - Intelligent Transportation Systems (ITS), Severna Park, Maryland

Svetlana Young, Bachelor degree, Power, NSTU, Denham Springs, Louisiana

Michael Zanger, Engineering, Mt Shasta, Ca

Tamara Zlender, Bachelor of Computer Science, Software Engineer, Arlington, MA

Nicole Zwiren, MFA, BA, AS, Electrician, Los Angeles, CA


VENEZUELA

José Manuel Márquez, Electronic Engineer Specializing in Telecommunications, Caracas


VIETNAM

Hoang Ho Vu, Sofware, Hue

Nghia Hoang, Thai nguyen university of techology, Telecommunication, Engineeer, Thai Nguyen, Thai Nguyen

Truong Khanh Ngoc, Civil Engineer, CEO of OMELI, Hochiminh, Hochiminh

Duc nguyen, hanoi, hanoi

Huan Nguyen, College, Ha Noi

Nga Nguyen, Master, Telecommunication, Ho Chi Minh City

Phong Nguyen, Engineering, Mechantronics, Ho Chi Minh

Trinh Nguyen, Garment, Hochiminh

Nhan Nguyen Van, Chemical Engineer, Syntropica Farmer / Viet Nam Syntropica - AgroForestry, Da Nang, Da Nang

Nhung Phạm Thị Hoàng Nhung, Chemical, Hanoi, Hanoi

Dinh Tran, Vinh Long, Vinh Long

Cam Tran thi minh, Ha tinh, Ha tinh

Trang Tran, IT, Software Test Engineer/ TMA Solutions, Ho Chi Minh

Tan Vo, Telecomunication, Ho Chi Minh, Ho Chi Minh